Adalet Bakanı Bozdağ'dan referandum açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “başkanlık sistemini” de içeren anayasa değişiklikleri için referandum yapılabileceğini söyledi

Adalet Bakanı Bozdağ'dan referandum açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ katıldığı bir televizyon programında başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliğine ilişkin konuştu.

Bozdağ, Meclis’in hızlı karar alması durumunda anayasa değişikliği için bahar aylarından önce bir referandum yapılabileceğini belirtti.

Bozdağ, dün yaptığı konuşmada da Türkiye’de şu anda “fiili bir başkanlık sistemi” bulunduğunu dile getirerek, konunun TBMM’ye taşınması gerektiğini söylemişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında parlamenter sistemden yana olduklarını ancak fiili durum yaratılan başkanlık sistemi için ‘hukuki bir yol aranması gerektiğini’ belirterek, Meclis’e konuyla ilgili kanun teklifinin gelmesi gerektiğini söylemiş ve referandum önerisi sunmuştu.

Başbakan Binali Yıldırım da Bahçeli’nin çağrısını “aynen kabul ettiklerini” belirterek, “Yeni anayasa çalışmamızı Meclis’e getireceğiz. Meclis ister 367 ile ister 337 ile kabul etsin, her iki durumda da son durumu millete getireceğiz” demişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2016, 21:33
YORUM EKLE