Abdullah Gül: Karşı taraf da samimiyetini göstermeli

Cumhurbaşkanı Gül, sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu...

Abdullah Gül: Karşı taraf da samimiyetini göstermeli

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sürece ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gül, gazetecilerin, İmralı tutanaklarının sızdırılmasının sürece zarar verip vermediği sorusuna, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ikinci Habur' endişesine, muhaliflerin süreçle ilgili bilgilendirilmedikleri konusuna ve 21 Mart'ta PKK'nin silah bırakacağı iddialarına dair sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül ise, şunları kaydetti:

''Ümit ederiz ki, bunlar Türkiye'nin milli birliğini, bütünlüğünü, üniter yapısını hiç bir şekilde zaafa uğratmayacak şekilde neticelenir ve bir çözüm ortaya çıkar.

Samimi gayretler ve niyetler gayet açık. Şimdi karşı tarafın da samimiyetini göstermesi gerekir. Bunun için dikkat edilmesi gereken hususlar, tabi ki öncelikle silahın bırakılması, bu sürecin herhangi bir propaganda faaliyeti alanına çevrilmemesi ve psikolojik faaliyetlerin bu süreç içinde yapılmaması. Bütün bunlar karşı tarafın samimiyetini test edici unsurlar olacaktır. Onun için hep beraber, dikkatli şekilde teyakkuz içerisinde, diğer yandan da takip ediyoruz. Geçmişten bu yana gelmiş birçok tecrübelerimiz vardır. Bu tecrübelerimiz daima zihnimizin de bir köşesindedir. Tahmin ederim sorularınızın hepsinin cevabını bunun içinde bulacaksınız.''

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Cumhurbaşkanı Gül, yeni anayasa çalışmalarında gelinen durum ve sürece ilişkin tartışmalara yönelik değerlendirilmesinin sorulması üzerine, ''Bunlar TBMM'nin faaliyetidir. Sayın Meclis Başkanı'nın nasıl büyük bir gayret içinde olduğunu herkes biliyor. Halk nezdinde çok büyük çalışmalar yapıldı. Büyük destekler var yeni bir anayasa için. Ümit ederim ki bir uzlaşma söz konusu olur. Önemli olan Türkiye'nin gelişmiş demokrasilerin bütün niteliklerini taşıyan bir anayasaya sahip olmasıdır'' diye konuştu.

4. YARGI PAKETİ'NE MUHALEFETİN ELEŞTİRİLERİ

"4. yargı paketine'' ilişkin muhalefetin başta uzun tutukluluk süreleri olmak üzere eleştirilerinin hatırlatılması ve değerlendirmesinin sorulmasına karşılık da Cumhurbaşkanı Gül, ''Ben de bu eleştirileri görüyorum ama bildiğiniz gibi bu daha komisyona yeni sevk edildi. Dolayısıyla komisyonda bütün bunlar tartışılacak, herhalde oralarda değişikliğe uğrayabilir. Genel Kurul'a gelecektir. Nasıl geldiyse kelimesi kelimesine öyle çıkacak diye bir şey yoktur. Yasaların nasıl yapıldığını biliyoruz'' yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2013, 13:31

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER