Abdullah Gül'den Soylu'ya yanıt

"Sözlerim kasıtlı olarak çarpıtıldı"

Abdullah Gül'den Soylu'ya yanıt

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Gezi Parkı direnişi ile ilgili sözlerinin kasıtlı olarak çarpıtıldığını söyledi.

Abdullah Gül, geçtiğimiz günlerde Karar gazetesine verdiği uzun röportajda Gezi Parkı ile ilgili değerlendirmeler yaparken  Gezi Parkı eylemlerinin başladığı ilk günleri çevre hassasiyeti nedeniyle yapılan eylemler olduğu için gurur duyduğunu söylemişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Abdullah Gül’ün bu sözlerine tepki göstermişti. Dersim'de konuşan Soylu, “O günkü Cumhurbaşkanımızın sanki o olayların yaşandığı bir ülkede yaşamıyormuş gibi bugün söz söylemesi de bırakın İçişleri Bakanlığını, bu ülkenin bir ferdi olarak, Süleyman Soylu olarak içime hançer gibi saplanmıştır” dedi.

Soylu’nun konuşmasının ardından Twitter hesabından açıklama yapan Abdullah Gül ise sözlerinin kasıtlı olarak çarpıtıldığını belirtti.

Söyleşinin Gezi Parkı eylemleriyle ilgili bölümünü paylaşan Gül, “Karar Gazetesi’ne verdiğim mülakatta gezi olayları ile ilgili kısmın kasıtlı olarak çarpıtılmasını çok büyük bir ayıp ve çirkinlik olarak görüyorum. Söyleşinin ilgili kısmını kamuoyunun vicdanına aynen sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Gül NE DEMİŞTİ?

Abdullah Gül, röportajda “Sizin hakkınızda şöyle bir eleştiri de var. Sizin bugünkü duruma gelirken sessiz kaldığınız düşünülüyor, bu yüzden hem laik kesimde hem de muhafazakâr kesimde size kızgın olanlar var” sorusuna şu yanıtı vermişti:

“Nerede sessiz kaldım. Mesela en büyük olaylar Gezi olaylarıydı değil mi? Bana o zaman ilk sorulan soruya verdiğim cevap şuydu: ‘Bununla büyük bir gurur duyuyorum’ dedim. Şaşırdı herkes. Çünkü ‘Türkiye’nin problemlerinin mahiyetini değiştirmişiz. Eskiden insanlar insan hakları için sokağa çıkardı. Faili meçhuller dursun diye çıkardı. Yolsuzluk dursun diye sokağa çıkardı. Şimdi insanlar ağacı kestirmem diye sokağa çıkmış, çevre duyarlılığı için sokağa çıkmış. Türkiye’nin problemlerini İngiltere’nin, ABD’nin problemleri haline çevirmişiz’ dedim. Daha sonra bu toplumsal olay iyi yönetilemeyince terör örgütlerine büyük bir fırsat çıktı ve bildiğimiz vahim olaylar, vandallıklar cereyan eti. Açık söyleyeyim; benim birçok tavrım anlaşılmamış olabilir. Kendi camiamız da anlamamış olabilir. Ondan sonra daha ileri aşamalarda ‘demokrasi sadece seçim değildir’ dedim. Bana o zaman bizim camiadan bazıları milli irade dersi vermeye kalktı. Milli idarenin ne olduğunu anlattım. Demokrasi sadece seçim değildir, seçimin ötesi vardır dedim. Halbuki ben şimdi bunları söylerken bu kadar tatsız politik ortamın içinde bunları tekrar konuşmak istemiyorum. O zamanlar tutuklu yargılamalarla ilgili yaptığım açıklamalara da bakın. Bireysel başvuru hakkı nasıl çıktı zannediyorsunuz, Haşim Bey’e gidin sorun. 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2020, 12:42

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER