Abdullah Cömert davası: 'Amir emir verdi ben de attım'

Abdullah Cömert’in Balıkesir’de görülen davasının ikinci duruşması görüldü

Abdullah Cömert davası: 'Amir emir verdi ben de attım'

Hatay’da Gezi direnişi sırasında polisin attığı biber gazı fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in Balıkesir’de görülen davasının ikinci duruşması görüldü. Sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edilmesi kararı verilirken duruşma 1 Nisan'a ertelendi. Duruşmaya izleyicilerin ve kayıp yakınlarının tepkileri ve protestoları damga vurdu.  

Duruşma öncesi yine adliye içi ve çevresi polis ablukasına alındı. Abdullah Cömert’in ailesine destek vermek için farklı illerden çok sayıda kişi Balıkesir Adliyesi önüne geldi.

Güvenlik gerekçesiyle Hatay’dan Balıkesir’e sürgün edilen davada izleyici sayısına kısıtlama kararı getirilmesi tepkiye neden oldu. Ellerinde Abdullah Cömert’in fotoğrafıyla adliyeye gelen Cömert ailesine destek vermek isteyenlerin adliyeye alınmaması üzerine polisle arbede yaşandı. Cömert ailesi "Bizi de öldürün bitsin bu çile" diye isyan etti. Yaşanan gerilim nedeniyle Ahmet Atakan'ın annesi Emsal Atakan baygınlık geçirdi.

MAHKEMEYE BİR DAKİKALIK ADALET PROTESTOSU

Duruşmaya Cömert ailesi ve zanlı polisin yakınlarından sadece beşer kişi ve az sayıda gazeteci alındı. Cömert ailesinin duruşmaya getirilmesi yönündeki taleplerine rağmen tutuksuz yargılanan  polis A.K telekonferans yöntemiyle davaya katıldı.

Taleplerinin sürekli reddedilmesi nedeniyle Cömert ailesi ve salondaki izleyiciler mahkeme heyetine sırtını dönerek bir dakika boyunca heyeti protesto etti.

Ağabey Adnan Cömert "Aranızda hemşire yok mu? Bu hakimin göbek bağını nasıl keseceğiz Ak Saray’dan" diye bağırdı.

'İKİNCİ KAMERA NEDEN SALONA DÖNÜK?’

Duruşmada izleyicilere dönük bir kameranın olduğunun farkedilmesi üzerine Avukat Ömer Kavili hakime salonda neden ikinci bir kamera olduğunu ve çekenin kim olduğunu sordu. Hakim, “SEGBİS sisteminde doğacak bir arızaya karşı önlem” için çekim yapıldığını ileri sürdü. Bu, duruşmaya gelenlerin fişlendiği tepkilerine neden oldu. Ancak mahkeme heyeti tepkilere aldırmayınca bunun üzerine Cömert ailesi, Abdullah Cömert’in fotoğrafını kameranın önüne koydu. Aile kamera önünden uzaklaştırılmak istendiğinde salonda gerginlik yaşandı. Anne Hatice Cömert  sanık A.K.’ye “Allahtan kork! Oğlum sana ne yaptı” diye isyan etti. Fenalaşan anne Cömert, sağlık ekiplerince duruşmadan çıkarıldı. Bunun üzerine Avukat Kavili ikinci kameranın usule aykırı olduğunu adeta mobbing uygulandığını belirtti. Abdullah Cömert’in ablası ise “Sizden adalet beklemiyoruz, sadece kamerayı kapatın” diye tepki gösterdi. Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz ise “Sizi adalete davet ediyorum” dedi.

12 EYLÜL HUKUKUNDAN BETER

Cömert davasında iddianamenin savcı tarafından değil bant kaydı üzerinden okunması da tepkilere neden oldu. Avukatlar iddianamenin banttan okunmasının usule uygun olmadığını ifade ederek itiraz etti. Ancak iddianame banttan okunmaya devam etti.

Bunun üzerine Cömert ailesi Avukatı Hatice Can, “40 yıllık ceza avukatıyım, 12 Eylül hukukunu aratıyorsunuz. Yargı cezasızlık üzerine kurulu” dedi. Avukat Can Atalay ise “Kendi beyanınızı tutanağa yazdırmıyor, taleplerimiz için bize söz vermiyorsunuz” dedi.

‘AMİRİM EMİR VERDİ BEN DE GAZ ATTIM’

Telekonferans sistemiyle duruşmaya katılan sanık polis A. K. hakkındaki suçlamayı kabul etmediğini söyledi. A.K,  “Ben TOMA’cı değilim, gazcıyım, gaz atarım. Amirim emir verdi, attım” dedi. Gaz atıcısı olarak ne kadar süre eğitim alındığı sorulmasının üzerine A.K, 1 hafta eğitim aldıklarını, şubede eksik olduğu için 5 kişi bir hafta eğitim aldıklarını belirtti. A.K, kendisine emir verenlerden sadece Şube Müdürü Özkan Turgut’u hatırladığını, il emniyet müdürü, çevik kuvvet müdür yardımcısı ve şube müdürünün talimatlarıyla gösteriye müdahale ettiklerini söyledi. Kuş, atılan fişeklerin nereye gittiğini  gördüklerini öne sürerken, “Birine değse görürdük" diye kendini savundu.

'BU MAHKEMEDE ADALET YOK'

Balıkesir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 1 Nisan'a ertelenen Abdullah Cömert davası protestolarla başladı, protestolarla bitti.Tansiyonu 18'e çıkınca ambulansla hastaneye kaldırılan, tedavisi sonrası tekrar mahkemeyi izlemeye dönen anne Hatice Cömert duruşma sonunda, "Mahkemeye adalet için geldim. Ama bu mahkemede adalet yok. Biz sadece adalet istiyoruz ama bu hükümet adaletsiz. Hiç adalet yok. Hakim oğlumu öldüreni tutuyor, bizi tutmuyor. Bizi buraya getirdiler ama, sanık A.K., Mersin'de, kendi şehrinde oturuyor ve savunma yapıyor" dedi.

'20 AY GEÇTİ, KATİL TUTUKLANMADI'

Davanın Balıkesir'e alınmasını eleştiren anne Hatice Cömert, "Niye bizi buralara kadar sürüklediler. 17 saat yolculuk yaptık. Ama A.K. hiç yorulmadı. Tutuklu değil. 20 ay geçti, katil tutuklanmadı. Ama tutuklu değil. Hala görev başında. Takım elbise giymiş. Allah belasını versin, traş olmuş. Ama benim oğlum toprak altında. Benim oğlum geri gelmeyecek ama bir şey yapmak lazım" diye konuştu.

'1 HAFTA KURS GÖRMEKLE O SİLAHI KULLANABİLİR Mİ'

Sanığın, kullandığı gaz atma tüfeğini kullanma tecrübesinin olmadığının ifadesinde anlaşıldığını söyleyen baba Edip Cömert, "Sanığın kendi ifadesinden o silahı taşımaya ehliyeti olmadığı ortaya çıktı. Kendisi 'bir hafta kurs gördüm' diyor. 1 hafta kurs görmekle o silahı kullanabilir mi? Onun kaç derece havaya atılacağını, kaç derece yere atılacağını bilmeden silah taşımış ve bizim oğlumuzu kasten öldürmüştür" dedi.

'GEZİ'DE ÇOCUKLARINI KAYBEDEN AİLELERDEN 'ADALET' TEPKİSİ

Cömert ailesine destek için kente gelen gezi eylemlerinde ölen gençlerin aileleri de tepki gösterdi. Gezi olayları sorasında İstanbul Ümraniye'de yürüyüş sırasında bir aracın çarpması sonucu ölen Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş da konuşma yaptı. Ali Ayvalıtaş, "Adalet aramaya geldik. Adliyeye girerken polisler bizi hırpalıyor. Hakim ve savcılar insanlarla dalga geçiyor. Gençlerimizi öldürdüler, şimdi de bizi öldürüyorlar. Böyle bir adalet olmaz. Böyle bir adalet Türkiye'ye yakışmıyor" dedi.

Hatay'da düzenlenen Gezi eyleminde yüksekten düşerek ölen Ahmet Atakan'ın annesi Emsal Atakan ise, "Biz bu davanın peşini asırlar geçse de bırakmayacağız. Katiller yargılanacak ve hesap verecek. Ben de çocuğumun mahkeme sürecinin artık başlatılmasını ve adaletin bir an önce tecelli etmesini istiyorum" diye konuştu.

İstanbul Okmeydanı'ndaki eylemlerde gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 15 yaşında ölen Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ise "Bugün Türkiye'de adaletin ayaklar altında olduğunu gördük. Sadece AK Parti'nin adaletinin olduğu gördük. Bugün Yunanistan'da polisler silahlarını bırakmış, bir gün demokrasinin Türkiye'ye gelmesini isterim" dedi.

MAHKEME BAŞKANINA ELEŞTİRİ

Davanın 1 Nisan'a ertelenmesinin ardından açıklamalarda bulunan İstanbul Barosu avukatlarından Ömer Kavili, "Hukuk kurallarını talep etmemize dahi mahkeme başkanının sinirleri dayanamadı. Mahkeme başkanı avukatları dinlemedi, taleplerimizi zapta geçirmedi. Geçen duruşmada duyduğu halde zabıtlara geçmeyen zabıt katibini, mahkeme başkanını reddettik. Dayanışma içinde yargıçlar hiç bir gerekçe göstermeden ve hakim ret talebimizi reddetmişler. Sanığa bir soru sorduk. Sanık cevabı vermeden ara verdi, düşünmesini sağladı. Sanık sabahleyin sorulan soruya öğleden sonra lütfetti, cevap verdi. Şimdi böyle yargılama olur mu? Bu yargılama değil, yargı bu değil. Ama biz bilmeyenlere usul öğreteceğiz, hukuk öğreteceğiz" dedi.

SLOGANLARLA DESTEK

Cömert ailesine destek için adliye önünde bekleyenler, 'Gün gelecek, devran dönecek, katiller hesap verecek', 'Anaların gözyaşları katilleri boğacak', 'Bedrettin Cömert, Ahmet Atakan, Mehmet Ayvalıtaş, Berkin Elvan ölümsüzdür' diye sloganları attı.

(Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2015, 19:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER