AB'den 'HSYK' uyarısı

Avrupa Birliği'nin 17 Aralık operasyonunun ardından hükümete yönelik uyarıları devam ediyor...

AB'den 'HSYK' uyarısı

Avrupa Birliği’nin 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk soruşturmalarının ardından hükümete yönelik uyarıları devam ediyor.

AB, HSYK’nın değiştirilip Adalet Bakanlığı’na bağlanmasını öngören tasarıyla ilgili yaptığı yeni uyarıda, tekliflerin AB kriterleri ile uyumlu olup olmadığının tetkik edilmesini talep etti.

Talep, AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle'den geldi. Füle'nin sözcüsü Peter Stano, Türkiye'nin AB adayı olması nedeniyle ülkedeki gelişmeleri çok yakından izlediklerini belirterek, "Gelişmelerin katılım süreci ve kriterlerine uygun olup olmadığına bakıyoruz. HSYK ile ilgili taslağı da Türkiye'de yargının bağımsız ve etkili kalmasını sağlama perspektifiyle inceliyoruz" dedi.

Stano, siyasi kriterlere bağlı kalmanın, Türkiye'nin katılım sürecindeki taahhütleri arasında yer aldığını hatırlattı.

AB Komisyonu’nun Genişleme ve Avrupa Komşuluk Siyaseti’nden Sorumlu Üyesi Stefan Füle de Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada HSYK’ya ilişkin değişikliklerin AB mevzuatına uygunluğunun araştırılması için ilgili yetkililere danışılmasını istedi.

AB, 12 Eylül 2010’da tadilatına destek verdiği HSYK’nın, yolsuzluk soruşturmalarının başlamasının hemen ardından değiştirilmek istenmesinden rahatsız. AB Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’ne bağlı Venedik Komisyonu 3 yıl önceki HSYK tadilatını kuvvetle desteklemişti.

AB Komisyonu geçen hafta yaptığı açıklamada da mevcut HSYK’nın ‘büyük oranda’ Avrupa standartlarına uygun olduğunu ve ‘yargı bağımsızlığını teminat altına aldığını' duyurmuştu. AB Komisyonu, Ekim’de yayınladığı ilerleme raporunda hükümeti uyararak HSYK’ya ilişkin değişiklik tekliflerinin 12 Eylül referandumu kazanımlarını geriye götürmemesi gerektiğini açıklamıştı. (Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2014, 09:42
YORUM EKLE