ABD’den Türkiye’ye İdlib operasyonu mesajı

TSK, Suriye’nin İdlib kentinde keşif faaliyetlerinin başladığını açıklamıştı

ABD’den Türkiye’ye İdlib operasyonu mesajı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Ortadoğu Masası Sözcüsü Eric Pahon, Türkiye’nin; Rusya ve İran’la vardığı anlaşma çerçevesinde, İdlib’e yönelik başlatılan askeri operasyon hakkında açıklama yaptı.

 “NATO müttefikimiz Türkiye’nin sınırlarını koruması ve terör örgütlerinin güvenli bölgeler oluşturmalarını engelleme çabalarını destekliyoruz” ifadelerini kullanan Pahon, “Suriye rejimi, Suriye’nin kuzey batısını sadece Suriye halkını ve bölge güvenliğini değil aynı zamanda uluslararası terör örgütlerine de destek sağlayan El-Kaide terör örgütünün güvenli alanı haline getirmişti.” dedi.

ABD’nin bölgedeki çabaları desteklediğini söyleyen Sözcü Pahon şöyle devam etti: “ABD’nin Cebhet-üş-Şam olarak bilinen Nusra Cephesi ile ilgili pozisyonu değişmemiştir, örgüt El Kaide’nin Suriye’deki uzantısıdır ve Yabancı Terör Örgütleri listesindedir.” ifadesini kullandı.

Daha önce El Kaide ile bağlantısını kestiğini ilan eden Nusra Cephesi’nin halen El Kaide ile bağlantısı olduğunu söyleyen Pahon, örgütün Suriye halkının değil El Kaide’nin ajandasını ve amaçlarını paylaştığını aktardı.

ABD, İDLİB OPERASYONUNA NEDEN KATILMADI?

ABD’nin İdlib operasyonuna neden katılmadığı hakkında net bir bilgi vermeyen Pahon, zaman belirtmeyerek ‘şu aşamada‘ ABD Ordusunun İdlib’deki operasyona katılmadığını da belirtti.

Suriye’nin kuzeybatısında ve Türkiye sınırında bulunan İdlib kenti; Türkiye, Rusya ve İran’ın Kazakistan’ın başkenti Astana’da vardığı anlaşma çerçevesinde, gerginliği azaltmak amacıyla çatışmasızlık bölgesi kapsamına dahil edilmişti.

Muhaliflerin garantörü Türkiye ile Suriye hükümetinin garantörü Rusya arasındaki yoğun görüşmelerden sonra anlaşmada uygulama aşamasına gelindi.

Türkiye, Rusya ve İran arasındaki anlaşma çerçevesinde bazı Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Suriye’nin İdlib iline intikalinde hazırlıklar tamamladı.

(Kaynak: VİA haber)


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER