ABD’den Şengal açıklaması: Türkiye operasyon için Irak’ın onayını almalı

Nauert günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtladı

ABD’den Şengal açıklaması: Türkiye operasyon için Irak’ın onayını almalı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın operasyon düzenleneceğini açıkladığı Şengal’e ilişkin açıklamalarda bulundu.

Nauert, PKK’nin Şengal’den çekildiğine ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, “Biz de Şengal’deki bu gruplarla ilgili haberleri gördük. Çoğumuz Şengal’i, Ezidilerden dolayı hatırlıyoruz. Ezidilerin bir kısmı kurtarılabilmiş ama bir kısmıysa orada IŞİD tarafından katledilmişti. Türkiye söz konusu grupların Kuzey Irak’ta bulunmasından duyduğu kaygıları dile getirmişti. Amerika’nın beklentisi Irak’ta yapılacak herhangi bir operasyonun Irak hükümetinin onayıyla yapılmasıdır. Eğer Türkiye Şengal’e gidiyorsa bunu Irak hükümetiyle koordineli şekilde yapmalıdır” diye konuştu.

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin ‘çok yakında’ Suriye’den ayrılacağını belirterek, “Bırakalım diğerleri icabına baksın” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert ise, Suriye'den çekilme politikamızdan haberdar değilim " diye konuştu.

Nauert,  "Türkiye Şengal’e bir operasyon düzenleyecekse bunu Irak Hükümeti’yle koordinasyon içinde yapmalı.” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz
Deniz - 3 yıl Önce

Şengal operasyonu için,oradaki halkın bugüne kadar uğradığı soykırımlarda yanlarında olmayanlardan değil;bizzat o halktan ve o halkın yanında canıyla-kanıyla olanlardan onay alınmalıdır.

SIRADAKİ HABER