ABD Senatosu'nda Erdoğan tartışması

Erdoğan'ın otoriterleşmesi tartışıldı...

 ABD Senatosu'nda Erdoğan tartışması

ABD’nin yeni Ankara büyükelçisi John Bass’in Senato’daki onay oturumuna, Başbakan Erdoğan’ın otoriteleşmesi tartışması damga vurdu.

Senatör John McCain, Bass’e Erdoğan’ın otoriterleşip otoriterleşmediğini sordu. Bass uzun süre soruya cevap vermekten kaçındı. Ancak McCain soruya cevap alamadığı takdirde Bass’i veto edeceğini söyleyince, 3 dakika 25 saniye süren bir atışmanın ardından Bass sonunda söyledi: “Bu doğrultuda bir kaymadır evet.”

ABD Başkanı Obama tarafından, görevi bu ay sona erecek ABD’nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone’nin yerine aday gösterilen John Bass’in ABD Senatosu’ndaki onay oturumuna, Başbakan Erdoğan tartışması damga vurdu.

Washington’ın dış politika konusundaki en etkin isimlerinden Senatör John McCain, Bass’i Erdoğan’ın otoriterleşme eğilimi konusunda yorumda bulumaya zorlayınca, Bass, Erdoğan’ın attığı adımların otoriterleşmeye doğru bir kayma olduğunu kabul etmek zorunda kaldı.

John Bass, salona halen ABD Dışişleri Bakanlığı’nda İran masasını yöneten karısı Holly Holzer, kızkardeşi Kristin Bass ve kayınvalidesi Mary Holzer ile birlikte geldi. Konuşmasına “Eğer onaylanırsam, hem Türkiye hem de sınırlarının ötesinde beraber çalıştığımız yerlerde güvenlik, refah, demokrasi ve insan haklarını koruyup ilerletmek için hepinizle beraber çalışacağıma söze veriyorum” diyerek başlayan Bass, daha sonra önceden hazırladığı yazılı ifadesini okudu.

McCain’ ile Bass’in arasında şu diyalog geçti:

Erdoğan’ın Anayasa’yı değiştirme niyetinden ve otoriterliğe doğru giden diğer davranışlarından endişeli misiniz?

- Erdoğan, parlamenter demokrasinin demokratik olarak seçilmiş bir lideridir. Bunun farkındayım.

- Attığı adımlara elbette yakından bakıyoruz.

Buna inanıyorum. Sosyal medyayı, YouTube’u, Twitter’ı baskı alan, medya özgürlüğü üzerindeki kısıtlamalara dönük attığı adımlar, davranışlar otoriterliğe doğru kayıyor mu?

- Bizim konseptimizle uyumsuz ki, güçlü canlı bir… (McCain sözünü kesiyor)

“Evet” veya “Hayır” cevabı istiyorum.

- Şunu söyleyebilirim ki, vurgulamaya devam edeceğimiz husus… (McCain sözünü kesiyor)

“Evet” veya “Hayır” cevabı istiyorum Sayın Bass. Soruma cevap vermeyerek adaylığınızı tehlikeye atıyorsunuz. Bu çok basit bir soru. Sosyal medya üzerindeki baskıların, daha güçlü bir cumhurbaşkanlığı için Anayasa’yı değiştirme niyetinin otoriterliğe doğru bir kayma olduğuna inanıyor musunuz?

- Uygun kontrol mekanizmaları olmadan atılan adımların… (McCain sözünü kesiyor)

Bu adımları atıyor zaten. Sayın Bass bu biraz hayalkırıklığı yaratıcı bir durum. Dürüst bir cevap istiyorum. Otoriterliğe doğru bir tehdit olduğuna inanıyor musunuz?

- Senatör, eğer bu ihtimaller gerçeğe dönüşürse… (McCain sözünü kesiyor)

Bunların şu anda gerçek olmadığını mı düşünüyorsunuz? YouTube üzerindeki baskı... Twitter üzerindeki baskı…

- Gördük ki, Anayasa Mahkemesi’nin… (McCain sözünü kesiyor)

Sayın Başkan, bu adaylığı desteklemeyeceğim ve düz bir cevap alıncaya kadar veto koyacağım. Bu bence son derece makul, basit bir soru Sayın Bass. Bu otoriterliğe doğru bir kayma mıdır?

- Bu doğrultuda bir kaymadır evet. Teşekkürler. 3 dakika 25 saniye tuttu.

(mynethaber)

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2014, 13:58
YORUM EKLE