ABD Savunma Bakanı Carter: Türkiye operasyonda olmalı

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Türkiye'nin Musul operasyonuna katılması gerektiğini ifade etti

ABD Savunma Bakanı Carter: Türkiye operasyonda olmalı

Ankara'ya bir ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Milli Savunma Bakanı Işık ile bir araya geldi. Carter, Türkiye'nin Musul operasyonunda olması gerektiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, bölgesel güvenlik konularında görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Carter ilk olarak Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüştü.

Bakanlıktaki görüşme, gazetecilerin görüntü almasının ardından basına kapalı devam etti.

ABD Savunma Bakanı Carter daha sonra Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya geldi. Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşmeye Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay ile ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass da katıldı. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter daha sonra, Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme, 30 dakika sürdü.

"TÜRKİYE OPERASYONDA OLMALI"

Meclis ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanı Carter önemli açıklamalar yaptı. Carter, Türkiye'nin Musul operasyonuna katılması gerektiğini ifade etti.

Carter, "Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki gelişmelerle ilgilenmesi makuldür. Hudut güvenliğinizin sağlanması için tedbir almanızı destekliyoruz. Türkiye'nin IŞİD'e karşı icra edilecek operasyonlara katılmasını istiyoruz. Türkiye ile bazen görüş ayrılıklarımız olabilse de, prensiplerde daima mutabıkız. Terörizmin her türlüsüne karşı çıkmak da bu prensipler arasındadır. Neticede, aynı amaçlara nasıl ulaşılabileceği hususunda izlenecek yöntemlerde farklılıklarımız olabliyor, ama iki yakın müttefik olarak her konunun üzerinde çalışarak bunları aşabiliriz" diye konuştu

(Kaynak: NTV)

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2016, 23:03

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER