ABD: Kıbrıs'ı 2 bölgeli, 2 toplumlu olarak birleştirecek bir anlaşmayı destekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, "Kıbrıs'ı iki bölgeli ve iki toplumlu olarak birleştirecek kapsamlı bir anlaşmayı güçlü şekilde destekliyoruz" dedi

ABD: Kıbrıs'ı 2 bölgeli, 2 toplumlu olarak birleştirecek bir anlaşmayı destekliyoruz

Türkiye ile KKTC'nin Kıbrıs'ta iki devletli çözüm çağrıları sürerken ABD'den "Birleşik Kıbrıs" açıklaması geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Kıbrıs'ı iki bölgeli ve iki toplumlu olarak birleştirecek kapsamlı bir anlaşmayı güçlü şekilde destekliyoruz" dedi.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde Joe Biden yönetiminin dış politika önceliklerini anlatan Blinken'a, Kıbrıs için nisan sonunda yapılacak BM toplantısına dair nasıl bir pozisyon belirledikleri soruldu.

Blinken, "Kıbrıs'ı iki bölgeli ve iki toplumlu olarak birleştirecek kapsamlı bir anlaşmayı güçlü şekilde destekliyoruz. Birleşmiş Milletler'in oynadığı kritik rolün desteklenmesi ve doğrudan Amerikan angajmanı da dahil, bu yaklaşımı güçlendiren çabaları destekleyeceğiz" dedi ve ekledi: "Amerikan diplomasisin tamamen angaje olduğunu göreceksiniz."

DOĞU AKDENİZ İÇİN "PROVOKASYON" ELEŞTİRİSİ

Blinken, ayırca Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Enerji ve kıta sahanlığı konularının "askeri yollardan ve kesinlikle provokatif eylemlerle çözülmemesi, barışçıl, diplomatik yolların kullanılması gerektiği" görüşünü dile getiren Blinken, "Türkiye'nin uluslararası hukuku ve NATO yükümlülüklerini ihlal eden -ki buna Yunanistan'a karşı provokatif eylemler ve hava sahası ihlalleri de dahil- eylemleri dahil, bir dizi adımı eleştirdik" dedi.

"ABD, DOĞU AKDENİZ'DE AKTİF ROL OYNAMALI"

Blinken, açıklamasının devamında "Şimdi, son haftalarda yaşanan olumlu gelişmelerden biri, -AB'yle ve daha üretken bir şekilde ilerlenmesi için çalışan başkalarıyla temas kuran- Türkiye ile yaşanan bu meselelerde gerilimin ciddi biçimde azalması" diye konuştu.

Blinken, Washington'ın Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri son bir yılda 'gerçek bir endişe' ile izlediğini ve 'ABD'nin bölgede istikrar sağlamak için aktif bir rol oynaması gerektiğini' belirtti.

Kaynak: Evrensel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER