ABD, KDP ve KYB'yi terör örgütü listesinden çıkardı

ABD, Mesut Barzani'nin partisi KDP ile Celal Talabani'nin partisi KYB'yi 'üçüncü sınıf terör örgütleri' listesinden çıkardığını duyurdu…

ABD, KDP ve KYB'yi terör örgütü listesinden çıkardı

ABD Kongresi, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği'ni (KYB) "üçüncü sınıf terör örgütleri listesinden" çıkardı.

ABD'nin Irak ve İran'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk, resmi Twitter hesabından açıklama yaptı.

McGurk, "ABD Kongresi, KDP ve KYB'yi üçüncü sınıf terör örgütleri listesinden çıkardı. Adil olmayan bu tanımlama, Amerika'yı ziyaret etmek isteyen Kürtler için engel çıkarıyordu. Bu sorunun çözülmüş olmasından memnuniyet duyuyorum" ifadelerine yer verdi.

Federal Kürdistan Yönetimi Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin, ABD yönetiminin her iki partiyi terör örgütleri listesinden çıkardığı bilgisini kendilerine ilettiğini belirtti.

'OBAMA'NIN İMZALAYACAĞINI ÜMİT EDİYORUZ'

Hüseyin, "Tasarı imzalanmak üzere Başkan Barack Obama'ya gönderilmiş. Obama'nın bunu imzalayacağını ümit ediyoruz" dedi.

Federal Kürdistan Başkanı Mesut Barzani daha önce iki partinin ismi, terör listesinde yer aldığı için ABD yönetimine tepki göstermiş ve Washington ziyaretini iptal etmişti. (NTV)

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2014, 16:22
YORUM EKLE