ABD'den Türkiye'ye Menbic uyarısı: Tek işimiz, IŞİD’i vurmak

Slotkin: IŞİD'in bulunmadığı bölgeler uluslararası koalisyonun yetki kapsamında değil

ABD'den Türkiye'ye Menbic uyarısı: Tek işimiz, IŞİD’i vurmak

ABD Savunma Bakanlığı’nın uluslararası güvenlikten sorumlu bakan yardımcısı Elissa Slotkin, IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun yetkisinin sadece bu örgütün bulunduğu bölgelerle sınırlı olduğunu söyledi.

Gazeteduvar'da yer alan habere göre Washington’da gazetecilerle biraraya gelen Slotkin, “Tek işimiz, IŞİD’i bulunduğu yerde vurmak. IŞİD yoksa, bu yetkimizin dışında” dedi.

Toplantıyı haberleştiren International Bussines Times gazetesi, Slotkin’in bu sözlerinin Kürtlerin ağırlıkta olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolündeki Menbic’e ilerlemekten söz eden Türkiye’ye bir yanıt olduğu yorumunu yaptı.

“Bu, önemli bir ayrım” diyen Slotkin, “Suriye’de herhangi bir müttefikimizle yaptığımız her konuşmada bu ayrımı gözettik” ifadesini kullandı. Slotkin, Türkiye’nin El Bab’da ‘koalisyondan yardım gelmediği’ne dair açıklamalarını da reddederek, “Destek veriliyor. İrtibat ekipleri Türklerle her gün birlikte çalışıyor” dedi.

Slotkin, “El Bab’daki strateji ve yaklaşım hakkında görüşmeler yapıyorlar. İstihbarat ve keşif desteği verdik. El Bab’ın kuzeyindeki bazı yerlerde kara gücü ve hava desteği sağladık. Dolayısyla Türklerle saat başı bu tip konularda konuşuyoruz” ifadelerini kullandı.

Menbic ağustos ayında YPG tarafından IŞİD’den temizlenmişti. Şu an kent, Suriyeli Kürtlerin ağırlığını oluşturduğu, Arap, Türkmen ve Süryani güçlerin de yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolünde.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2017, 12:19

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER