ABD'den Erdoğan'a 'nokta'lı yanıt: ABD, YPG veya PKK’ye silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın IŞİD ve YPG'ye 'destek' iddiası konusunda ABD'den bir yanıt daha geldi

ABD'den Erdoğan'a 'nokta'lı yanıt: ABD, YPG veya PKK’ye silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘ABD destekli koalisyonun Suriye’de terör örgütlerini desteklediğine‘ dair sözlerine Amerikan Dışişleri’nin ardından Büyükelçilik’ten de yanıt geldi.

Ankara’daki ABD Büyükelçiliği, “ABD hükümeti DAEŞ’i desteklememektedir. ABD hükümeti geçmişte DAEŞ’i yaratmamıştır veya desteklememiştir. ABD hükümetinin DAEŞ’e destek verdiği yönündeki iddialar doğru değildir” ifadesini kullandı.

Elçilik açıklamasındaki “ABD hükümeti, YPG veya PKK’ye silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta” ifadesi dikkat çekti. Elçiliğin internet sitesinde ‘IŞİD Karşıtı Operasyonlara Dair Türk Basınındaki Yanlış Bilgilere İlişkin Gerçekler’ başlığıyla yayımlanan açıklamanın tam metni şöyle:
 
‘İDDİALAR DOĞRU DEĞİL’
 
“ABD ve Koalisyon güçlerinin Suriye’de IŞİD’e karşı yürüttükleri operasyonlara ilişkin Türk medyasında önemli ölçüde yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Gerçekleri merak edenler için, konuya ilişkin gerçekler şunlardır:
 
ABD hükümeti DAEŞ’i desteklememektedir. ABD hükümeti geçmişte DAEŞ’i yaratmamıştır veya desteklememiştir. ABD hükümetinin DAEŞ’e destek verdiği yönündeki iddialar doğru değildir.
 
‘NOKTA…’
 
ABD hükümeti, YPG veya PKK’ye silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta. Bizler, PKK’nin terör saldırılarını ve Türkiye’de gerçekleştirdiği menfur şiddet eylemlerini tekrar tekrar kınadık.
 
IŞİD’e karşı yürütülen harekat boyunca yaptığımız gibi, IŞİD’i yenme çabalarımızı nasıl artırabileceğimizi ve iki ülke halkını da tehdit eden bu belayı nasıl ortadan kaldırabileceğimizi belirlemek için, Türk hükümetindeki muhataplarımızla yakından çalışmayı sürdürüyoruz. Bu aynı zamanda, El Bab çevresinde IŞİD’le mücadele eden Suriye muhalefetini ve Türk güçlerini en iyi nasıl destekleyebileceğimize ilişkin süregelen görüşmelerimizi de içermektedir.
 
Tıpkı Türkiye gibi, ABD de IŞİD destekçilerinin saldırılarına maruz kalmıştır. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin, gerek bu tehdit gerekse başka terör tehditleri karşısında vermiş olduğu kayıpların yasını tutmaktayız.”

(Kaynak: Gazete Duvar)

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2016, 15:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER