ABD'den El Bab açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, koalisyon uçaklarının Türkiye'ye destek uçuşu yaptığını açıkladı

ABD'den El Bab açıklaması

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Amerika öncülüğündeki koalisyonun, Türkiye’nin talebi üzerine, Suriye’de IŞİD’in elindeki El Bab'a yönelik operasyon düzenleyen Türk güçlerine destek uçuşları düzenlediğini bildirdi.

Cook, bu uçuşların amacının "güç gösterisi" olduğunu ifade ederek, "Anladığım kadarıyla Türk güçlerine ateş açılınca bir destek çağrısı geldi ve koalisyon uçakları uçuşlar gerçekleştirdi" dedi.
 
Türkiye ile El Bab’daki operasyonları ve bu çabalara sağlanabilecek uygun destek düzeyi hakkında sürekli görüştüklerini aktaran Cook, “IŞİD üzerindeki baskıyı mümkün olduğu kadar fazla cephede sürdürmek ve bunu da mümkün olan en etkili şekilde yapmak istiyoruz. Türk ordusunun Suriye’de gösterdiği çok önemli çabaları, Suriye’deki Türk güçlerinin önemli fedakarlıklarını görüyoruz. IŞİD’e karşı yaptıkları her şeyi destekliyoruz, koalisyon da öyle” dedi.
 
Cook, koalisyonun El Bab’daki desteğinin yapısına yönelik bir soru üzerine, bunun özel bir hava saldırısı şeklinde olmadığını, koalisyon uçaklarınca “görülür bir güç gösterisi” olarak nitelenebilecek sortilerin yapıldığını belirtti.
 
Sözcü Cook, uçakların mühimmat bırakıp bırakmadığı sorusuna da, “Mühimmat bırakmadılar, ateş altında kalan güçlere yanıt niteliğinde bir güç gösterisiydi” yanıtını verdi.
 
KASIM AYINDA FARKLI BİR AÇIKLAMA YAPILMIŞTI
 
IŞİD’e karşı yürütülen “Doğal Kararlılık Operasyonu” Sözcüsü Albay John Dorrian geçen Kasım ayında yaptığı bir açıklamada, El Bab operasyonunun Türkiye’nin kendi kararı olduğunu ve koalisyon olarak bu operasyonun bir parçası olmadıklarını, hava desteği sağlamadıklarını söylemişti.
 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER