ABD'den dokunulmazlık açıklaması

TBMM’de fezlekeleri bulunan milletvekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için yapılan anayasa değişikliği önerisi 374 oyla kabul edildi

ABD'den dokunulmazlık açıklaması

ABD, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırılmasını sağlayan anayasa değişikliğinin kabul edilmesinden kaygı duyduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yarımcısı Mark Toner dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin, “Bu değişiklik siyasi tartışma alanlarının daralması sonucuna yol açarsa, bu da Türkiye demokrasisinin kalitesini aşındırır" dedi.

Toner yaptığı yazılı açıklamada, “ABD olarak, parlamentonun 100'den fazla milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını sağlayacak ve bugün kabul ettiği anayasa değişikliğinin, Türkiye genelinde konuşma özgürlüğü üzerinde olumsuz bir etkisi olacağından endişe ediyoruz" ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE DEMOKRASİSİNİN KALİTESİNİ AŞINDIRIR’

Söz konusu anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına gönderilmesinin beklendiğine değinen Toner, demokratik toplumlarda ortak ilkenin, herkesin yasalar önünde eşit olduğunu vurguladı.

Durumu rahatsız edici olarak değerlendiren Toner, “Tartışmalı ya da rahatsız edici olsa bile politik içerikli düşünce özgürlüğünün sıkıca korunması gerektiğine inanıyoruz. Bu, özellikle bir ülkenin vatandaşları tarafından seçilmiş temsilcilerini içerince özellikle önemlidir" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 09:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER