AB liderlerinden Türkiye mesajı: İşbirliğini kademeli şekilde geliştirebiliriz

AB Liderler Zirvesi bildirisinde, AB'nin Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir şekilde işbirliğini geliştirmeye hazır olduğu kaydedildi

AB liderlerinden Türkiye mesajı: İşbirliğini kademeli şekilde geliştirebiliriz

Avrupa Birliği Devlet Liderleri Zirvesi'nin ilk gününde Türkiye'deki demokrasi, hukuk ve temel haklara ilişkin Avrupa'da var olan tüm kaygılardan ayrı olarak liderler Doğu Akdeniz'de düşen gerilim nedeniyle Türkiye'yi olumlu yönde teşvik edecek adımlar atma kararı aldı.

BirGün’ün aktardığına göre, AB Liderler Zirvesi bildirisinde Türkiye ile işbirliği mesajı verildi. Bildiride gerilimi düşürücü eylemler devam ettiği sürece Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir şekilde iş birliğini geliştirmeye hazır olduğu kaydedildi.

GÜMRÜK BİRLİĞİ VE SEYAHAT KONULARI

AB liderleri, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi için Konsey'in yetki konusunda çalışmasını ve uygulanmasındaki zorluklarla ilgili Türkiye ile görüşmelerin yoğunlaştırılmasını istedi.

AB Komisyonu'ndan Türkiye ile işbirliğinin halklar arası temas ve seyahat konularında nasıl geliştirileceğini araştırmasını isteyen AB liderleri, göç yönetimi konusunda Türkiye ile ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini de bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER