AB'den Türkiye’yi 'felç edecek' ekonomik yaptırım istedi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, düzensiz göç, doğalgaz arama ve Ayasofya nedeniyle Türkiye ile ilişkilerin gerildiği dönemde AB'den Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırımlar istedi

AB'den Türkiye’yi 'felç edecek' ekonomik yaptırım istedi

Yunanistan, Avrupa Birliği (AB) üyesi ortaklarından, Yunan adaları açıklarında yapılması planlanan doğalgaz ve petrol arama faaliyetlerini hayata geçirdiği takdirde Türkiye’yi “felç edecek” ekonomik yaptırımlar hazırlamalarını istedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Ankara’nın Girit, Rodos ve Kerpe açıklarındaki olası faaliyetlerine, ‘Birliğin önceden hazırlanmış, sert bir yaptırım paketiyle yanıt vermesi gerektiğini’ söyledi.

Dendias, söz konusu önerisini Avrupalı ortaklarına da ilettiğini ifade etti.

LİZBON ANLAŞMASI İLE TEHDİT

Deutsche Welle’nin aktardığı üzere bir televizyon yayınına katılan Dendias, “Avrupa Birliği Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı. Eğer isterse, Türk ekonomisi için devasa bir sorun yaratabilir. Ben bunu istemem ama açık olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Dendias ayrıca, Türkiye’nin silahlı saldırısı altında kaldıkları takdirde, 2009 Lizbon Anlaşması’nın ilgili maddesini etkin hale getireceklerini söyledi.

Bakan’ın sözünü ettiği madde, bir AB üyesi ülke saldırıya maruz kaldığı durumda, diğer ülkelerin saldırı altındaki ülkeye yardım ve destek sağlamasını öngörüyor.

SORUNUN TEMELİNDE NE VAR?

Yunanistan, Türkiye’nin arama faaliyetinde bulunmayı planladığı bölgede münhasır hakka sahip olduğunu savunuyor.

Ankara ise söz konusu bölgede sondaj hakkının Libya ile geçen yıl imzaladığı bir anlaşmadan kaynaklandığını söylüyor.

Ankara, Akdeniz’deki doğalgaz ve sondaj çalışmalarını, Libya ile geçen yıl imzalanan “Deniz Alanlarının Sınırlandırılmasına Yönelik Mutabakat Muhtırası” sonrasında ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge’nin (MEB) çerçevesinde meşrulaştırıyor. MEB, Girit ve Rodos adalarını doğudan teğet geçiyor.

Ege komşusu iki NATO müttefiki arasındaki ilişkiler, son aylardaki sondaj çalışmaları, yasa dışı göç akını ve Türkiye’nin Ayasofya’yı camiye dönüştürmesi gibi gelişmeler çerçevesinde gerilmiş bulunuyor.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER