AA ve Soylu Kobani Davası öncesi HDP'yi hedef aldı

Kobani davası 108 kişinin yargılandığı ve yarın Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek

AA ve Soylu Kobani Davası öncesi HDP'yi hedef aldı

Anadolu Ajansı (AA) ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 28’si tutuklu 108 kişinin yargılandığı ve yarın görülecek Kobani Davası öncesi Halkların Demokratik Partisi'ni (HDP) hedef aldı. 

Anadolu Ajansı, bugün servis ettiği “Kobani olaylarının 'azmettiricileri' hâkim karşısına çıkıyor” başlıklı haberle dava öncesi HDP'yi suçlu ilan etmeye çalıştı. 

HDP Basın Yayın ve Propaganda Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, AA'nın haberine tepki gösterdi. Anadolu Ajansı’nın bir ajans olmaktan öte hükümetin talimatları doğrultusunda özel savaş propagandası yürüten bir mecraya dönüştüğünü söyleyen Temel, "Kobanê olaylarının azmettiricisi DAİŞ’e destek veren ve ‘Kobanê düştü düşecek’ açıklamalarıdır” dedi.

‘HDP ARABULUCU OLDU’

“Kobanê olaylarının ölümlerle, kanla, gerginliklerle sonuçlanmasının sebebi  devlet yetkililerinin “Kontrol ettiremiyoruz” dedikleri kamu görevlileridir” diyen Temel, şunları söyledi:

“Şunu da herkes bilsin ki, Kobanê olayları diye tabir edilen Kobanê direnişinin büyük bir kaosa ve hatta devlet içerisindeki kimi kliklerin darbe gerekçesi haline getirilmesine yönelik hazırlıkları durduran sayın Abdullah Öcalan’dır. Kobanê olaylarını durdurma imkanını ortaya koyan sayın Öcalan’dan gelen mektuptur. Ne HDP bu olayı teşvik etmiştir, ne de Kürtler bir katliama dönüşecek bir protesto mantığı ile Kobanê’yi sahiplenmiştir. Devlet içindeki güçlerin kışkırtması ve bilinçli bir hedef gözetmesiyle olaylar kaosa dönüşünce; HDP arabulucu olmuştur, Sayın Öcalan müdahale etmiştir. Anadolu Ajansı’nın görmek isteyeceği gerçek budur.”

SOYLU'DAN 'HESAP VAKTİ' PAYLAŞIMI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Twitter hesabından, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanacak dava öncesinde, "Onların anlatmadığı. #HDPkkiçinHesapVakti" başlığı ile bir paylaşımda bulunarak HDP'yi hedef gösterdi.

Soylu paylaşımında, 6-8 Ekim 2014 meydana gelen olayların talimatını HDP ve PKK yöneticilerinin verdiğini öne sürdü ve çeşitli rakamlar verdi. 

Kaynak: Gazete Duvar

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2021, 14:07

YORUM EKLE
YORUMLAR
ülke kime emanet
ülke kime emanet - 5 ay Önce

yeğeni dolandırıcılarla iş tutuyor kamuoyunda dikkat dağıtmak için bu günde hdp ye sarmışlar

Halk
Halk - 5 ay Önce

Isid cetesi

SIRADAKİ HABER