54 milyon seçmen sandık başına gidecek; 74 milyon oy pusulası basıldı

YSK verilerine göre, Türkiye'de kayıtlı seçmen sayısı 53 milyon 765 bin 231

54 milyon seçmen sandık başına gidecek; 74 milyon oy pusulası basıldı

Yarın (7 Haziran) yapılacak genel seçimlerde yaklaşık 54 milyon seçmen sandık başına gidecek. Türkiye genelinde 199 bin'den fazla sandık kurulacak. Seçimlerde kullanılmak üzere 73 milyon 988 bin oy pusulası basıldı.

Oy verme işlemi bu defa doğu ve batı illeri ayrımı olmaksızın sabah saat 8'de başlayacak. Sandıkların kapanacağı saat ise 17:00 olarak belirlendi.

Aynı gün gümrük kapılarında da aynı saatler arasında oy kullanılabilecek.

KAYITLI SEÇMEN SAYISI: 53 MİLYON 765 BİN 231

Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre Türkiye'de kayıtlı seçmen sayısı 53 milyon 765 bin 231. Bu seçimlerde 18 yaşını doldurduğu için ilk defa oy kullanma hakkına sahip olan seçmen sayısı ise 1 milyon 47 bin 192.

KİMLER OY KULLANAMAYACAK?

Haklarında kısıtlama kararı kesinleşenler, kamu hizmetinden yasaklı olanlar, silahaltında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler ve taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler seçimde oy kullanamayacak.

Sandık başına giden seçmenin oyunu kullanabilmesi için yanında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli bir belgenin bulunması gerekiyor. Seçmenin oyunun geçersiz sayılmaması için ise oy pusulasına basacağı mührü tercih dairesinin dışına taşırmaması gerekiyor.

Oy pusulasında 20 siyasi parti yer alıyor. Pusulada Milliyetçi Hareket Partisi 10'uncu sırada, Halkların Demokratik Partisi ise MHP'nin hemen arkasında 11.sırada. Cumhuriyet Halk Partisi'nin 13'üncü sırada yer aldığı pusulada Adalet ve Kalkınma Partisi ise 14'üncü sırada yer alıyor. Türkiye genelinde seçimlere giren bağımsız milletvekili adayı sayısı ise 165. (Al Jazeera Türk)

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2015, 12:56

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
m. dogan
m. dogan - 4 yıl Önce

neden 20 milyon oy pusulası fazla basılmış acaba, hiç soran yokmu???

SIRADAKİ HABER