31 Mart seçimine en yakın tahminde bulunan REMRES Araştırma'dan İstanbul anketi

Ankete göre adayların oy oranı ne?

31 Mart seçimine en yakın tahminde bulunan REMRES Araştırma'dan İstanbul anketi

23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkalığı seçimine sadece beş gün kaldı. Araştırma şirketleri son anket sonuçlarını açıklarken, çoğu ankette CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu yarışı önde götürüyor. 31 Mart yerel seçimleri sonuçlarında en yakın tahminde bulunan anket şirketleri arasında yer alan REMRES Kamuoyu Araştırma da kısa bir süre önce son verilerini paylaştı. Ankete göre Ekrem İmamoğlu’nun oy oranı yüzde 51.14, Yıldırım’ın ise 48.53.

Mezopotamya Ajansı’ndan Deniz Nazlım’a konuşan REMRES’in müdürü Emre Şişmanlar, İstanbul’daki seçim atmosferindeki değişime işaret etti.

AKP’nin CHP’ye benzer bir kampanya yürütmeye başladığını söyleyen Şişmanlar,“Artık beka, terörden bahsedilmiyor. Gönül belediyeciliği gibi soyut kavramlar üzerinden konuşulmuyor. Tamamıyla artık AKP cenahı da indirimlerden, ekonomiden, istihdamdan bahsediyor. CHP’nin 31 Mart öncesi stratejisine dönmüş durumda. Binali Yıldırım, sokaklara zaten çok çıkmıyordu. Mesela şu anda sürekli sokaklarda görüyoruz, genç çocukları yanına alıp ‘bunlar benim kankalarım’ diyor. İmamoğlu’nun kampanyası ister istemez Yıldırım’ı etkilemiş durumda” dedi. 

‘AKP SEÇMENİN KATILIMI AZALACAK’

Değişen bu atmosferin ardından oy farkının 3’e yakın olduğunu belirten Şişmanlar, “Türkiye’de seçmen kitlesi büyük ölçü de kutuplaşmış durumda. Açık oturum sonrası sosyal medyaya baktığımızda bir tane bile kendi adayını eleştiren yok. Fark şundan kaynaklanacak; katılım biraz daha düşebilir. Özellikle AKP açısından katılımın düşmesi bekleniyor. Çünkü muhalefet o konuda da çok konsantre durumda” ifadesinde bulundu.  

‘KÜRT SEÇMENDE DEĞİŞİKLİK YOK’

İstanbul’da seçimin kaderini belirleyen HDP ve Kürt seçmenin oyunda, saha çalışmalarında bir değişiklik görmediklerini ifade eden Şişmanlar, “Kürt seçmen Türkiye’de en etkili şekilde örgütlü halde bulunan seçmen grubu. Ve HDP cenahından her hangi bir aksi yönde bir açıklama gelmedikçe çok bir değişiklik yaşayacaklarını sanmıyorum” diye belirtti. 

Şişmanlar, daha önce AKP’ye oy vermiş olan muhafazakâr-Kürt seçmenin sandığa gitme konusunda çekinceli olduğunu belirterek, “Eğer gitse AKP’ye verecek olan Kürt seçmenin bu seçimde de sandığa gitmesini gerektirecek hiçbir şey yok. Ayrıca HDP’li ve muhalif Kürt seçmende, sandığa gitmeyen Kürt seçmen grubunu etkiliyor. ‘bize vermiyorsan da AKP için sandığa gitme’ diyebiliyor” ifadelerini kullandı.

'ANKET ŞİRKETLERİ DE MEDYANININ DURUMUNA DÜŞTÜ'

Daha önce Binalı Yıldırım’ı 8-9 puan farkla önde gösteren AKP’ye yakın anket şirketlerinin şu anda İmamoğlu’nu önde gösterdiğini belirten Şişmanlar, “Anket şirketleri de artık AKP’li medyanın düştüğü durama düşmeye başladı. Kendi kitlesi tarafından dahi tepki görüyorlar. Artık doğru sonuçları vermek zorunda kalıyorlar” diye ekledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 13:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER