3 parti resmi dil için anlaştı

AKP, görüşünde değişiklik yaparak CHP ve MHP'nin önerisine katıldı...

 3 parti resmi dil için anlaştı

ANKARA - Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun dün yaptığı toplantıda anayasanın değiştirilemez hükümleri ile ilgili tartışmalar yürütülürken, AKP'nin "resmi dil" önerisinden geri adım attığı ortaya çıktı. 

"Resmi dili Türkçe'dir" hükmünü sunan AKP, görüşünde değişiklik yaparak CHP ve MHP'nin önerisine katıldı. BDP ise üçlü uzlaşmaya katılmayarak "resmi dil" ayrımı içeren kendi önerisini sundu.

AK Parti, CHP ve MHP'nin uzlaşmasıyla "Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti" başlıklı madde, mevcut Anayasa'da olduğu gibi şöyle yazıldı:

"Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı İstiklal Marşı'dır. Başkenti Ankara'dır."

BDP'DEN TEPKİ

AKP'nin geri adım atmasını değerlendiren komisyonun BDP'li üyesi BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, "Bu gelişmeyi AKP'nin duruşunun istikrarlı ve kararlı olmadığı şeklinde değerlendiriyoruz. AKP'nin bu dünkü uzlaşması ciddi bir geri adımdır. Barış ve çözüm sürecinin sürdüğü aşamada bu kadar kritik bir konuda CHP ve MHP'nin tezlerini kabul etmelerini tasvip etmemiz mümkün değil. Biz AKP'nin en kısa sürede bu konuda tezlerine sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz" dedi. (Yüksekova Haber)

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 12:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
ibrahim Menge
ibrahim Menge - 5 yıl Önce

Bu zihniyet durdukca akp chp ve mhp bir barisa cikan yol tikanir ve de olmaz ben beklemiyordum zaten bu bir oyalama takrigi dir yerine gelince de halklarin kardesligi diyorlar her gun birer birer öleceyimize tum yekun olelim daha iyi ozgurluk ve bagimsizlik icin bizim diyer halklardan eksigimiz ne mucadeleye davam.