25 dokunulmazlık fezlekesi daha Meclis’e geldi

Meclis'e gelen dokunulmazlık dosyası sayısı 600'e ulaştı

25 dokunulmazlık fezlekesi daha Meclis’e geldi
Hakkında dosyası bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişiklik teklifinin görüşülmesine günler kala, Meclis'e yeni dosyalar gelmeye devam ediyor.

Yeni 25 fezleke dosyalarıyla birlikte Meclis'e gelen dokunulmazlık dosyası sayısı 600'e ulaştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yanı sıra AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp ve Altan Tan, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, HDP Batman Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Mehmet Ali Aslan'ın Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Başbakanlık tezkereleri, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edildi.

FEZLEKE DOSYALARI 600’E ULAŞTI

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; bu dosyalarla birlikte Meclis'e gelen dokunulmazlık dosyası sayısı 600'e ulaştı. Dosyaların 46'sı AKP, 179'u CHP, 354'ü HDP, 17'si MHP'li milletvekillerinin, 5'i ise Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın dosyalarından oluşuyor. Nazlıaka'nın bir dosyası, diğer parti milletvekilleriyle ortak düzenlendi.

135 MİLLETVEKİLİ

Hakkında dosya bulunan milletvekillerinin sayısı ise 135'e yükseldi. Bunların 27'si AKP, 51'i CHP, 49'u HDP, 7'si MHP'li milletvekili. 135 milletvekilinden biri de Bağımsız Ankara Milletvekili Nazlıaka. Bir tezkerede birden fazla milletvekiline ait dosya sayısı ise 44 oldu.

Dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliği teklifi, 28 Nisan Perşembe günü TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülecek. Teklifin kabul edilip yasalaşması ve yürürlüğe girmesi halinde 135 milletvekili düzenlemeden etkilenecek.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2016, 18:28
YORUM EKLE