21 belediye eş başkanı tutuklandı, 10'u bakanlıkça görevden alındı

DBP Demokratik Yerel Yönetimler Birliği gözaltı ve tutuklamala ilişkin elindeki son bilgileri paylaştı

21 belediye eş başkanı tutuklandı, 10'u bakanlıkça görevden alındı

2015’in Temmuz ayından bu yana Kürt illerine dönük abluka ve operasyonlarla birlikte başlayan gözaltı ve tutuklamaların bilançosu ağırlaşıyor.

Halkın oylarıyla seçilen onlarca Kürt siyasetçi ‘öz yönetim ilan etmek’ ya da ‘öz yönetim ilan edebilir’ gerekçesi ile gözaltına alındı, görevden uzaklaştırıldı ve tutuklandı.

Önceki gece Iğdır’ın Hoşhaber beldesi belediye eş başkanı DBP’li Ali Çam ile Başkan Vekili Kasım Ağgün de ‘örgüte yardım ve yataklık’ iddiasıyla tutuklandı.

DBP Demokratik Yerel Yönetimler Birliği tarafından paylaşılan verilere göre aralarında yüzde 66 oy oranı ile 18 bin kişinin oyunu alarak seçilen Hakkâri’nin ilk kadın Belediye Eş Başkanı Dilek Hatipoğlu’nun da bulunduğu 21 DBP’li belediye eşbaşkanı tutuklandı, 10 belediye eş başkanı ise İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı.

10 belediye üyesi tutuklandı, 16 belediye meclis üyesi ise İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı.

Aynı zamanda aralarında Van Büyükşehir Belediyesi’nin de olduğu Sur, Kulp, Silvan, Edremit, Silopi, Bismil gibi çok sayıda belediyenin iş makinelerine bağlı oldukları kaymakamlıklar tarafından el konuldu.


Kaynak: Evrensel
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2016, 20:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER