20 vali merkeze çekildi, 19 ilin valisi yer değiştirdi

Valiler kararnamesi yayımlandı

20 vali merkeze çekildi, 19 ilin valisi yer değiştirdi

Valiler kararnamesi yayımlandı. İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk’le birlikte 20 vali merkeze çekilirken, 19 ilin valisi yer değiştirdi. Merkeze çekilen valiler arasında Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, eski TRT Genel Müdürü Samsun Valisi İbrahim Şahin ile Karaman Valisi Süleyman Tapsız gibi isimler dikkat çekti.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle, Sebahattin Öztürk’ten boşalan Bakan Yardımcılığı görevine Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy atandı. 12 ilçenin kaymakamı vali oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın da Bilecik Valiliği görevine getirildi.

Adana Valiliği döneminde vatandaşa “gavat” diye bağıran ancak eleştirilince “Gavat değil kavas dedim” diyen Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş da merkeze alındı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra elinde otomatik tüfekle poz veren Coş’un 'FETÖ' araştırmaları nedeniyle pasaportunun iptal edildiği öne sürülmüştü.

Eski TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de merkeze alındı. TRT’de genel müdürlük yaptığı dönemde 'FETÖ' kadrolaşmasının önünü açtığı iddiaları gündeme gelen Şahin, görev süresi tamamlanmadan Samsun Valiliği’ne atanmıştı.

Fevzi Kızılkoyun'un Hürriyet'te yer alan haberine göre merkeze alınan Tokat Valisi Cevdet Can, çocuklarına 'FETÖ' liderinin isimlerini vermesiyle gündeme gelmişti. Vali Can’ın iki oğluna “Fetullah” ve “Gülen” ismini vermesi tartışılmıştı. Merkeze alınan Uşak Valisi Ahmet Okur’un adı da bu kentte hazırlanan FETÖ iddianamesinde geçiyordu.

Merkeze çekilen valilerden 7’sinin isminin ise 'FETÖ’nün kriptolu haberleşme ağı ByLock listesinde geçtiği iddia edildi. Deşifre edilen ByLock yazışmalarında da bu kişilerin, örgüte yakın oldukları yönünde paylaşımlar yapıldığı ileri sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2017, 16:18

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER