Sivas’ta 33 aydın ve 2 otel çalışanının yakılarak öldürüldüğü Madımak Katliamı 29. yıldönümünde de lanetlendi. Sivas’ta toplanan binlerce kişi, katliamın gerçekleştiği otele yürüdü.

1993’teki semah ekibinde yer alanlar de bu yıl Sivas’a gelerek semah döndü. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, “Bu otel hala yanıyor ve ışık saçıyor” diyerek, gerçek adalet sağlanıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) öncülüğünde Sivas’ta bir araya gelen binlerce kişi, Madımak Oteli’nde 33 aydın, yazar ve 2 otel çalışanının yakılarak katledildiği Sivas Katliamı’nın 29. yıl dönümünde anma etkinliği düzenledi.

Bir çok ilden yola çıkan yurttaşlar, sabah saatlerinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi önünde bir araya geldi. Etkinliği öncesinde Sivas giriş ve çıkışları dün geceden itibaren polis tarafından tutulurken şehre girişlerde kimlik kontrolü (GBT) yapıldı.

Araçlar ise şehir merkezine girmesine izin verilmeden polis eskortunda Seyrantepe Cemevi’ne getirildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Sivas Şubesi önünde buluşan kitle, Madımak Oteli önüne doğru yürüyüşe geçti.

‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’, ‘Yakanları da aklayanları da affetmeyeceğiz’, “Madımak için adalet istiyoruz”, “İnsanlık suçuna zaman aşımı olmaz” pankartları taşınan yürüyüşte, sık sık “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek”, “Sivas’ı yakanlar, AKP’yi kuranlar”, “Madımak Oteli müze olacak” sloganları atıldı.

Evrensel’den Sultan Özer’in haberine göre, anmaya Madımak Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin aileleri başta olmak üzere, Halkların Demokratik Partisi (HDP),Cumhuriyet Halk Partisi(CHP),Emek Partisi (EMEP), Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi(TİP), Halkevleri, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Devrimci 78'liler Federasyonu, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, Ankara Dersimliler Derneği ve çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

29 YIL SONRA YENİDEN ORADALAR

Otelin önüne gelindiğinde yaşamını yitirenler için her yıl olduğu gibi karanfiller bırakıldı. Yaşamın yitirenlerin aileleri faillerin bulunması ve adaletin sağlanması için taleplerini dile getirdi. Burada katliam için yapılan saygı duruşunun ardından semah dönüldü. Semah dönenlerin arasında bu yıl, 1993 yılında Sivas’taki Pir Sultan Abdal Şenliklerinde semah dönenler de yer aldı.

SİVAS HALA YANIYOR

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, tüm Alevi kurumları adına yaptığı ortak açıklamada, “Bu otel hala yanıyor ve ışık saçıyor” dedi. Mahkeme kararlarının yok hükmünde olduğunu ifade eden Erçe, Sivas Katliamı’nın insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu vurguladı. Gerçek anlamda adalet sağlanıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini belirten Erçe, “Biz bitti demeden bitmez bu dava. Zaman aşımına asla uğrayamaz. Tüm kesimler bir araya gelecek, kol kola gireceğiz ve böyle mücadele edeceğiz. Burada sadece 33 can yakılmadı. Laiklik, adalet, hukuk, demokrasi, her şey yakıldı” dedi.

Bugün iktidardakilerin yolundan yürüyenlerin Sivas’taki canları yaktığını söyleyen Erçe, şöyle konuştu: “Tarihiyle yüzleşmeyen toplumlar çürür. Bugün çürümüş durumdayız. Her türlü katliam yaşanıyor bugün. Tarihle yüzleşmezsek karanlığa boğulup kalırız. Çok acı çektik ama doğrularımızdan ve inancımızdan asla geri adım atmadık, atmayacağız. Yüz yıllardır katledildik. Bizden korkmuyorlar. Çoğalarak geleceğiz buraya. Ezilen sömürülen tüm kesimlerle birlik olacağız.”