Diyarbakır’in Silvan ilçesinde polis,  tarihi geçmiş gaz bombalarını ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıktaki alanda imha etti. Rüzgârın etkili olduğu ilçede vatandaşlar gaza boğuldu, gözü yaşarıp, boğazı yananlar, kendilerini kapalı alanlara attı. 

Amida Haber’den İhsan Yılmaz’ın haberine göre, Silvan Emniyet Müdürlüğü tarihi geçmiş gaz bombaları imha etme kararı aldı. Ekipler dün yüzlerce gaz bombasını alarak Silvan-Batman yolu üzerindeki çöplüğe götürdü.

Geniş güvenlik önlemleri altında gaz bombaları ilçeden 6 kilometre uzaklıktaki alanda imha edildi. İmha edilen gaz bombalarının etkisi rüzgârın da etkisiyle yaklaşık yüz bin nüfuslu ilçeyi etkisi altına aldı. Gaz bombasının etkisiyle gözleri yaşaran ve ne olduğunu anlamaya çalışan vatandaşlar kapalı alanlara kaçtı.

“DIŞARI ÇIKAMADIK”

İlçede yaşayan vatandaşlardan Necip Güzel, “Dün sabah iş yerime gittim. Bir süre sonra gözlerim yanmaya başladı. Ne olduğunu anlamadım. Başta olay çıktığını düşündük. Daha sonra öğrendik ki, emniyet tarihi geçmiş gaz bombalarını imha etmiş. Rüzgâr vardı. Kötü etkilendik” dedi.
Ramazan Boğa adlı vatandaş da  “Mahallede otururken boğazım yanmaya başladı. Ne olduğunu anlamadım. Çarşıya gittim aynı koku orada da vardı. Sonra öğrendik ki tarihi geçmiş gaz bombaları imha edilmiş” diye konuştu.