Şırnak’ın İdil ilçesi merkez ve köylerinde sabah saatlerinde birçok eve polislerce baskın düzenlendi. Ev baskınlarında Aydın Baykara, Sait Tatlı ve Hacı Derviş Abay darp edilerek gözaltına alındı. Turgut Özal Mahallesi’nde Aydın Baykara ve kardeşi Ömer Baykara’nın evine polislerce baskın yapıldı. Ömer Baykara’nın evine kapı ve camların kırılarak yapılan baskında, 8 ayllık hamile eşi Hatice Baykara polislerce darp edildi. Silah dipçikleriyle darp edilen Hatice Baykara, polisler tarafından saçlarından tutularak yere atıldı. 

HAMİLE KADIN DİPÇİKLE DARP EDİLDİ

Baskın sırasında yaşananları anlatan Ömer Baykara’nın annesi Halime Baykara, “Evde hamile gelinim ve 4 çocuğu tek vardı. Polisler kapısını da camlarıyla beraber kırdı. Çığlık sesleri geliyordu. Önce ne yaptıysam çocuklarımın ve hamile gelinimin yanına gitmeme izin vermediler. Bir süre sonra gelinimin evine gittim. Hamile gelinime de silah dipçiğiyle vurup, saçlarında tutup yere atmışlar” dedi. 

BAŞINA SİLAH DAYADI

Anne Halime Baykara, Aydın Baykara’nın evine yapılan baskında yaşananları ise şöyle anlattı: “Kapısı açık olan eve giren 5-6 özel harekat polisi, başıma silah dayadı. Sonra Aydın, Mehmet Nuri ve Ömer Baykara diye seslendiler. Aydın’ın odada uyuduğunu söyledim. Evde bulunan iki misafir ve Aydın’ı yere yatırarak sırtlarına bastılar.” 

HASTANEYE KALDIRILDI

Anne Baykara, hamile Hatice Baykara’nın çağrılan ambulansla İdil Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını ve burada tedavi altına alındığını söyledi. 

SON İKİ YILDA 5’İNCİ BASKIN 

Aynı mahallede evine baskın yapılan Sait Tatlı da polislerce darp edildi. Tatlı’yı ters kelepçeleyen yere yatıran polislerin, sırtına bastığı belirtildi. Son iki yılda Tatlı’nın evine yapılan 5’inci baskında, yapılan aramalarda kitap ve kimi fotoğraflara el konulduğu öğrenildi. Polis, Tatlı’nın Kürtçe konuşan 70 yaşındaki annesi Hatice Tatlı’ya, “Kürtçe konuşamazsın” tehdidinde bulundu. 

Kaynak: MA