Şırnak Valiliği, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Hakkari ve Edirne’den başlatacağı yürüyüş öncesi kentte 15 gün boyunca tüm eylem ve etkinliklere yasak getirdi.

Şırnak İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından dün alınan karara ise, koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçe gösterildi.

BAŞKA İLLERE EYLEM İÇİN GİDİŞLERE ENGEL!

Kararda, "Koronavirüs salgını nedeniyle Covid-19 salgınının yayılmasını önlemeye ve kamu sağlığının korunmaya yönelik tedbirler kapsamında vatandaşlarımıza virüsün buluşma ve yayılma riskinin bulunmasından dolayı ilimiz genelinde gerçekleşmesi muhtemelen her türlü açık/kapalı alanlarda toplu eylem/etkinlikler ile bu eyleme destek vermek amacıyla ilimize gelen şahısların ve araçların ilimiz sınırları içine girişlerinin; başka illerde gerçekleşmesi planlanan eylem/etkinliğe katılım amacıyla ilimizden çıkışların Anayasanın 34'üncü maddesi, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11. maddesi, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27'nci maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17'nci ve 19'uncu maddelerine istinaden 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren 15 gün süre ile yasaklanmasına" denildi. 

Kurul, il genelinde muhtemel her türlü gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, yürüyüş, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, poster asma gibi etkinlikleri de 15 gün yasakladı.

Kurul, mevcut duruma karşı kolluk kuvvetlerinin “titizlikle” hareket etmesini ve uygulamada herhangi bir aksaklığa gidilmemesini istemesi dikkat çekti.

Benzer kararlar Hakkari, Van ve Tekirdağ'da da alınmıştı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı