Şırnak Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Abdurrahim Alkış, göreve geldikten 12 gün sonra makam aracı kiralamak için ihale açtı. Kiralanan araçların 12 aylık maliyeti 402 bin lira oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de eylül ayında yayımlanan kararla 17 üniversiteye yeni rektör ataması yapılmıştı. Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü'ne de 16 Eylül’de Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Tasavvuf Anabilim Dalı öğretim üyesi Abdurrahim Alkış’ın ataması yapıldı.

Cumhuriyet'ten Bora Erdin'in haberine göre Alkış, göreve gelmesinden 12 gün sonra makam aracı kiralamak için ihaleye çıktı. “12 aylık yakıtsız ve şoförsüz rektörlük makam aracı hizmeti için binek araç kiralama işi” için 28 Eylül’de ihale onayı alındı.

İhaleyi Halil Tatar isimli şahıs şirketi 360 bin TL’ye aldı. Aracın 12 aylık kira maliyeti ise 402 bin 84 TL 96 kuruş oldu. Üniversite makam aracı için yakıt ve şoför hariç 36 bin TL ödeme yapacak. Üniversitenin 2022 Merkezi Yönetim Bütçesi’nden aldığı pay ise 141 milyon 255 bin TL olmuştu.