Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, 'Devletimiz ve halkımız adına herhangi bir kişi tarafından işlenen suçlar adına özür diliyorum' dedi...

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, tarihi bir açıklama yaparak, Bosna Savaşı sırasında yapılan Srebrenitsa katliamı için özür diledi.

Nikoliç, Bosna devlet televizyonunda yayınlanacak bir programda “Dizlerimin üstüne çöküyorum ve Srebrenitsa’da işlenen suçlar için Sırbistan adına af diliyorum. Devletimiz ve halkımız adına herhangi bir kişi tarafından işlenen suçlar adına özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

Nikoliç, Srebrenitsa'da olanları 'soykırım' olarak nitelemedi.

Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Srebrenitsa'da yaşananları 'soykırım' olarak kabul etmişti.

SREBRENİTSA'YA GİDECEĞİM

Sırbistan lideri, yakında Srebrenitsa'yı da ziyaret edeceğini açıkladı. Bosna'daki Sırpları Bosnalı olarak kabul ettiğini söyleyen Tomislav Nikoliç, Sırbistan'ın Bosna üzerinde egemenlik iddiası olmadığı mesajını da vermiş oldu.

Röprotajın tamamı Bosna devlet televizyonunda 7 Mayıs'ta yayınlanacak.

Norveç polisi, LGBTİ+ların gittiği barlara ateş açan kişinin 'radikal İslamcı' olarak bilindiğini açıkladı Norveç polisi, LGBTİ+ların gittiği barlara ateş açan kişinin 'radikal İslamcı' olarak bilindiğini açıkladı

Srebrenitsa'da, 11 Temmuz 1995'de 8 bin Boşnak erkek, Sırp milisleri tarafından katledilmişti.

Katliam öncesi BM Barış Gücü'ndeki Hollanda askerleri, Boşnak sivilleri silahsızlandırarak savunmasız bırakmış ve Sırp güçlerinin Srebrenitsa'yı ele geçirmesine göz yummuştu.