Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde PKK’ye yönelik karadan ve havadan “Pençe Kilit” adıyla yeni bir operasyon başlattı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), dün gece geç saatlerde Duhok’un Amedi ilçesi sınırında bulunan Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde PKK’ye yönelik karadan ve havadan “Pençe Kilit” adıyla yeni bir operasyon başlatıldığını duyurdu.

BÖLGEDEKİ KÖYLER BOŞALTILMIŞ

Rûdaw Duhok Temsilcisi Nasıl Ali, dün geceden bu yana Amedi ilçesi semalarında uçak ve bölgede bombardıman seslerinin duyulduğunu aktardı.

Operasyonların Dereluk ve Şeladize kasabaları sınırında bulunan bölgelerde yoğunlaştığını aktaran muhabirimiz, bu bölgedeki 250 köyün büyük çoğunun TSK ile PKK arasındaki çatışmalar nedeniyle geçtiğimiz 30 yılda boşaltıldığını söyledi.

Bölge sakinleri, saldırı helikopterlerinin Zap’taki Kurejar, Çiyayê Reş mıntıkaları sabaha kadar defalarca bombalandığını bildirdi.

Avaşin bölgesindeki bulunan ve Nerwe Rekan olarak bilinen bölgeye TSK unsurlarının havadan indirme yaptığı belirtiliyor.

Nasır Ali, TSK’nın daha önce bu bölgede bulunan Ore köyündeki stratejik tepelere yerleştiğini ifade etti.

Rûdaw Duhok Temsilcisi Nasıl Ali, operasyonun başlamasının ardından sabah saatlerinde Peşmerge Güçleri’nin bölgede sivilleri korumak için Şeladize kasabasına takviye yaptığını söyledi.

HULUSİ AKAR’DAN AÇIKLAMA

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Pençe Kilit” operasyonunun koordine edildiği karargahta açıklamalarda bulundu.

Operasyonun “hudut güvenliğini sağlamak maksadıyla” başlatıldığını dile getiren Akar, şu ana kadar planlanan hedeflerin tamamının ele geçirildiğini söyledi.

Bölgede PKK’ye ait barınak, sığınak, tünel, mühimmat depoları ile karargahların havadan vurulduğu bilgisini aktaran Akar, ATAK helikopterleri, İHA ve SİHA'ların desteği ile komandoların karadan bölgeye intikal ettiğini söyledi.

Akar, şu ana kadar çatışmalarda çok sayıda PKK’linin yaşamını yitirdiği bilgisini paylaştı.