Reha Erdem'in 'Jîn'i vizyonda

Film, bir kadın gerillanın hikayesini anlatıyor...

Reha Erdem'in 'Jîn'i vizyonda

Türkiye sinemasının önemli isimlerinden olan Reha Erdem'in Kürt hareketi içerisinde bir kadın "gerillanın" hikayesini anlattığı yeni filmi "Jin" bugün vizyona girdi. Birçok sinema salonunda sinemaseverler ile buluşan "Jin", Berlin Film Festivali, !f İstanbul 2013 12.Uluslararası Bağımsız Film Festivali olmak üzere çok sayıda festivalde seyirciyle buluşmuştu.

FİLMİN KONUSU

Jin, 17 yaşlarında, hayata katılmak için çıkışları zorlayan ve bu yolda karanlık ormanları cesurca aşmaya çalışan, sanki bir "Kırmızı Başlıklı Kız"dır. Film, Jin'in bilinmeyen bir sebepten dolayı kaçışı ile başlar. Kaçışında dağlarda, ormanlarda yapayalnız günler ve geceler geçirir. Amacı bir büyük şehre, hayata, belki de hiç görüp bilmediği büyük dünyaların hayallerine ulaşmaktır.

Küçük ama dayanıklı vücudu, taze ama güçlü iradesiyle kendine doğanın ürkütücü karanlığı ve vahşiliğinde yer açmayı başarır. Çatışmaların ortasında kalır, üzerine açılan ateşlerden cesurca korunmayı bilir, korkar, üşür, karnını doyurur. Ona en büyük gücü ve teselliyi, belki benzer tehditler altında beraber saf tuttuğu hayvanlar verir. Bir bombardımandan korunmak için bir ayıyla bir ini paylaşır, bir geyikle dayanışır, yaralı bir eşeği tedavi eder, yumurtasını yediği bir vahşi kuşla anlaşır, bir vaşak tarafından teselli edilir, bir yılan tarafından uyarılır, bir at tarafından korunmaya çalışılır. Sonunda elde ettiği sivil giysilerle dağdan iner. Ancak onun için ova dağdan daha tehlikeli, daha tehditkar ve daha can yakıcıdır.

Ne kadar uğraşsa ve çırpınsa da gittikçe daralan çemberden çıkıp hayalini kurduğu yere (?) bir türlü varamaz. Küçük narin vücudu gibi kalbi de ağır yaralar almaya devam eder. Büyük bir hayal kırıklığıyla dağlara, yalnızlığına geri döner. Doğanın içine, melankolik, uzanır. Yine bombaların ve kurşunların altında, devrilen ağaçların, parçalanan hayvanların arasına sıkışır. Artık isyanı çaresizliğe dönüşmüştür. Bu çıkışsız yolda, yaralı bedenini ve kalbini kucaklayacak, ağaçlar ve hayvanlardan başka kimsesi yoktur. (yuksekovahaber)

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2013, 21:51

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER