Lütfi Suyolcu suikastı film oldu

Kuşadası Belediye Başkanı’yken öldürülmüştü…

Lütfi Suyolcu suikastı film oldu

18 yıl önce uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren Kuşadası Belediye Başkanı Lütfi Suyolcu'nun kızı Çiğdem Suyolcu, babasının hayatını anlatan bir film yaptı.

Çiğdem Suyolcu'nun senaryosunu yazıp kendisini oynadığı 'Gitme Baba' isimli filmde; Lütfi Suyolcu'yu Murat Karasu, eşi Hülya'yı ise Şenay Gürler canlandırıyor.

Film, iki dönem Kuşadası Belediye Başkanı seçilen Lütfi Suyolcu suikastinin gelişimini ve şifrelerini konu ediyor.

Çiğdem Suyolcu, "Babamın öldürüldüğü sahne çekilirken fenalaştım ve hastanelik oldum" dedi.

10 Mayıs'ta vizyona girecek filmin fragmanı:

MUSTAFA LÜTFİ SUYOLCU KİMDİR?

Tiyatro ve sinema oyuncusu Çiğdem Suyolcu'nun babası olan 1946 doğumlu Lütfi Suyolcu 16 Mayıs 1995’te öldürüldü.

CHP adayı olarak girdiği 1977 yerel seçimlerinde ilk kez Kuşadası Belediye Başkanı seçilen Lütfi Suyolcu, 12 Eylül 1980 askeri darbesinde görevden alınmış, bu tarihten sonra Halkçı Parti ve SODEP'de siyaset yapmış ve 1984 yerel seçimlerinde Kuşadası Belediye Başkanlığı için "bağımsız aday" olmuştu.

Bu seçimleri SODEP adayı Engin Berberoğlu'na karşı 75 oy farkıyla yitiren sol görüşlü Suyolcu, 1989 yılında sol partiler aday göstermeyince DYP adayı olarak girdiği seçimlerde yeniden Kuşadası Belediye Başkanı seçildi.

16 Mayıs 1995 tarihinde, Fırat Erdoğan isimli bir kiralık katil tarafından gerçekleştirilen suikastte evinin önünde öldürüldü.

Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava neticesinde Fırat Erdoğan ömür boyu hapse, azmettirici oldukları iddiasıyla yargılanan çete lideri Kürşat Yılmaz ve yardımcısı Yavuz Kaşıkçı da 16'şar sene hapse mahkûm oldu.

Diğer sanıklardan Şerafettin Kurt cezaevinde öldürülmüştü. Temyiz sürecinde Yargıtay mahkemenin verdiği 16 yıl hapis cezasını az bularak arttırılmasını istedi.

Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tekrar görülen davada mahkeme başkanı Turgut Yıldırım, Kürşat Yılmaz'a müebbet, Yavuz Kaşıkçı'ya idam cezası verildiğini açıkladı. Heyet, daha sonra Kaşıkçı'nın mahkemedeki iyi halini göz önüne alarak cezayı müebbet hapse çevirdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2013, 10:46
YORUM EKLE