Hakkında gözaltı kararı verilen Altıoklar: Eleştiriye kapalı bir toplum haline geldik

Daha önce de Erdoğan’a hakaretten ceza almıştı

Hakkında gözaltı kararı verilen Altıoklar: Eleştiriye kapalı bir toplum haline geldik

Yönetmen Mustafa Altıoklar hakkında sosyal medyada yer alan paylaşımları nedeniyle gözaltı kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Altıoklar'ın, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında düzenlenen anma törenlerine ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımları inceledi. Başsavcılık, incelemesinin ardından Altıoklar hakkında gözaltı kararı aldı.

Mustafa Altıoklar, "Sahte darbenin bayramını kutlamak kadar büyük geri zekalılık... Ne hale getirdiniz ülkemin mazlum halkını? Maymun ettiniz maymun" ifadelerini kullanmış, paylaşımı hükümet medyasında "Altıoklar'dan hain açıklama" şeklinde haber olmuştu.

CEZA ALMIŞTI

Ünlü yönetmen Mustafa Altıoklar CNN Türk Aykırı Sorular programında Recep Tayyip Erdoğan için "Narsistik Kişilik Bozukluğu" olduğunu söyleyerek "Kendisine rapor vermek lazım 46 raporu" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan için kullandığı ifadeler için mahkemede savunma yapan Altıoklar Erdoğan için söylediği ifadelerden geri adım atmamıştı. Altıoklar, hakaret etmediğini bir doktor olarak teşhis koyduğunu söylemişti. Ardından da yaşamını Almanya’da devam ettirmeye başlamıştı.

Mahkeme Altıoklar'ın, 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına, suçun kamu görevlisi olan dönemin Başbakanına karşı olmasından, cezanın 1 yıla çıkartılmasına, duruşmadaki iyi hali göz önüne alınarak 10 aya indirilmesine ve günlüğü 20 liradan 6 bin lira adli para cezasına çevrilmesine karar verilmişti.

ALTIOKLAR: "TÜRKİYE’DE TOTALİTER REJİM GERÇEKLEŞİYOR"

Süheyla Kaplan’ın haberine göre hakkında gözaltı kararı alınan yönetmen Mustafa Altıoklar, Almanya'da konuşarak "Toteliter rejim Türkiye’de bugün gerçekleşiyor" dedi.

Almanya’da bulunan Altıoklar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği karar ile ilgili olarak şunları söyledi: "Eleştiriye kapalı bir toplum haline geldik. Herkesin aynı düşündüğü tek tip bir toplum yapısı isteniyor. Yıllardan beri uyardığımız bir totaliter rejim bugün Türkiye’de gerçekleşiyor. Hukukun askıya alındığı bir toplumda gözaltı kararı beni şaşırtmadı. Tek tip elbiseler giydirilmek isteniyor. Bütün bunlar kötüye gidişatın bir işareti. Oysa Türkiye’nin yarısından fazlası bu hükümeti istemiyor. Kırk milyon insana bu tek tip kıyafetler nasıl giydirilecek? Umarım Türkiye bu süreci kazasız belasız en kısa sürede atlatır."

MUSTAFA ALTIOKLAR KİMDİR?

Türk yönetmen, yapımcı, senarist, oyuncu ve fiziatrist Mustafa Altıoklar, 1 Ocak 1958’de doğdu. Baba tarafından Konyalı, anne tarafından ise Batum'dan Ünye'ye göç etmiş Gürcü bir aileye mensuptur. Eğitimini TED Ankara Koleji/İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi/Gazi Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans olarak tamamlamıştır. Uzmanlık alanı fizyoterapidir. İlk eşi Yasemin Erkan'dan ayrılan Mustafa Altıoklar'ın bu evliliğinden Arya Su adlı bir kızı dünyaya geldi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2017, 10:41

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER