Ferzan Özpetek ve Cem Yılmaz'a 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü'

55 filmin yarışacağı festival, 29 Eylül-5 Ekim'de gerçekleştirilecek

Ferzan Özpetek ve Cem Yılmaz'a 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü'

Bu yılki teması "insanlık" olarak belirlenen 55. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", Ferzan Özpetek ve Cem Yılmaz'a verilecek. 55 filmin yarışacağı festival, 29 Eylül-5 Ekim'de gerçekleştirilecek.

Türkiye'nin sinemadaki değerli pencerelerinden biri haline gelen Antalya Uluslararası Antalya Film Festivali, 29 Eylül- 5 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Festival, 55 filmlik programla 55'inci kez sinemaseverle buluşmaya hazırlanıyor. Festival kapsamında dünyaca bilinen Türk yönetmen Ferzan Özpetek ile oyuncu, yönetmen, senaryo yazarı olarak sinemada 20'nci yılını kutlayan Cem Yılmaz'a Yaşam Boyu Başarı Ödülü verilecek.

Festivalin açılışı, İranlı yönetmen Asghar Farhadi'nin de katılacağı Everybody Knows /Herkes Biliyor filminin Türkiye prömiyeriyle başlayacak. Bu yılki Onur Ödülleri ise Macaristanlı usta yönetmen Bela Tarr, Itır Esen ve Ömer Vargı'ya verilecek.

Belediye hizmet binasında düzenlenen basın toplantısıyla festival hakkında gazetecilere bilgi verildi. Basın toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, festivalin Artistik Direktörü Mike Downey, Genel Sanat Yönetmeni Mirsad Purivatra, Antalya Film Forum Direktörü Zeynep Atakan, Başkan Danışmanı Abdurrahman Çelik katıldı. Başkan Menderes Türel, tatlı bir heyecan içerisinde olduklarını söyledi. Bir yandan Piyano Festivali'ni düzenlediklerini dile getiren Türel, bir yandan da film festivaline hazırlandıklarını kaydetti. Türel, "Festivalin çıtasını her yıl yukarıya çıkarıyoruz. Kentimizin fiziksel değişiminin yanında kültürel ve sanatsal değişimini önemsiyorum. Festivali her yıl daha donanımlı düzenlemenin haklı gururunu yaşıyoruz. Sinema ile dolu dolu geçecek bir hafta yaşayacağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2018, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER