Beyoğlu'nda zabıta Filmmor Kadın Filmleri Festivali'ni bastı

Festival Koordinatörü Melek Özman: Film gösterimini kesip salonu mühürlemek istediler, onlara direndik, izin vermedik

Beyoğlu'nda zabıta Filmmor Kadın Filmleri Festivali'ni bastı

Bu yıl 13'üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nde bir zabıta baskını yaşandı. Beyoğlu'ndaki Rampa Kafe'deki salonda film gösterimi sırasında zabıtalar, mekanın film gösterimi için ruhsatının olmadığı gerekçesiyle salonu bastı ve İzleyicileri dışarı çıkarmak istedi. Festival koordinatörlerinin direnişi ile karşılaşan zabıtalar salondaki izleyicilerin fotoğraflarını çekti.

Festival Koordinatörü Melek Özman, festivalin tüm izinlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alındığını söyleyerek, "Zabıtalar mekanın film gösterimi için ruhsatı olmadığını ileri sürerek film gösterimini kesip salonu mühürlemek istedi. Yaklaşık bir saat kadar zabıtaya direndik gerekirse gözaltına alın fakat festival gösterimini durdurmayacağız dedik" ifadelerini kullandı.

Özman, belediyeyi ve ilişkileri olduğu milletvekillerini arayarak zabıtaları durduklarını belirtti. Zabıta baskını sırasında filmi gösterilen yönetmen Nassima Guessoum, baskın sırasında salonda olmadığını baskından sonra solana geldiğini dile getirerek "Kadınların direnmesiyle zabıtalar geri çekildi. Korktum ve zabıtaların her şeyi alacaklarını düşünerek filmimin kopyasını ve tüm gereçlerimi aldım" dedi.

Türkiye'nin özgür bir ülkeymiş gibi gözüktüğünü ama öyle olmadığını gördüğünü aktaran Guessoum, bugün Tunus'taki müze saldırısını kınayarak 19 kişinin hayatını kaybetmesinin kendisinde şok etkisi yarattığını söyledi.

Kaynak: İleri Haber / Seda Karatabanoğlu

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2015, 00:31
YORUM EKLE