Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in geçtiğimiz sene 30 Aralık Cuma günü Ankara’nın en merkezi yerlerinden Çukurambar’da silahla vurularak öldürülmesine ilişkin olarak yürütülen soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmada ikinci bir savcı görevlendirirken, dosya milliyetçi kesime yakınlığıyla bilinen Başsavcıvekili Durdu Özer’in koordinatörlüğüne verildi.

Dosya için görevlendirilen yeni savcı, “tetikçiyi Ankara dışına çıkardığı” öne sürülen eski Ülkü Ocakları genel merkez yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın ifadesini aldı.

Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği, tutuklama talep etmeyen savcının talebine paralel olarak Demirbaş’ı “adli kontrol” koşuluyla serbest bıraktı

T24'ten Asuman Aranca'nın haberine göre, soruşturmanın emniyet ayağına ilişkin olarak da önemli bir iddia gündeme geldi. MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un evinde gözaltına alındıktan sonra hızla serbest bırakılan Tolgahan Demirbaş hakkında savcılığın "polis eşliğinde getirilmesi" talimatı verdiği, buna karşın emniyetin Demirbaş’ın "adresinde bulunamadığı" yanıtı verdiği öne sürüldü.

DEMİRBAŞ SERBEST BIRAKILDI

Yaşanan kriz sonrası dosya için önceki gün ikinci savcı görevlendirilmesinin ardından, “tetikçillik”le suçlanan firari Eray Özyağcı’yı cinayet sonrası Ankara dışına çıkardığı iddia edilen Tolgahan Demirbaş, bugün adliyeye getirildi.

Yeni savcı tarafından ifadesi alınan Demirbaş, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Demirbaş’ın yanı sıra bir kişinin daha adliyeye getirildiği belirtildi, ancak savcılık kaynakları bu isme ilişkin bilgi vermedi. Eray Özyağcı’nın aranmasına ise devam edildiği kaydediliyor.

HDP Deprem Kriz Koordinasyonu: Yardımların ulaştırılmasında zorluk çıkartılıyor HDP Deprem Kriz Koordinasyonu: Yardımların ulaştırılmasında zorluk çıkartılıyor

Soruşturma kapsamında, bugüne kadar aralarında tetikçiyi taşıyan motosikleti kullanan Vedat Balkaya ile MHP İl Yönetimi listesinden çıkarılan Ufuk Köktürk’ün de bulunduğu 13 kişi tutuklanmıştı. Tutuklananlar arasında 'firari Eray Özyağcı’yı İstanbul’dan bir transporter araçla Ankara’ya getirdikleri' ortaya çıkan iki özel harekat polisi de yer almıştı.

TOLGAHAN DEMİRBAŞ KRİZİ

Soruşturma sürerken, eski Ülkü Ocakları genel merkez yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un kullandığı bir evde gözaltına alındığı, ancak adliyeye getirilmeden savcılık kararıyla serbest bırakıldığı ortaya çıkmıştı. Bu gelişmelerin ardından Eray Özyağcı’yı suikast sonrasında Ankara dışına çıkardığı iddia edilen Demirbaş konusunda adliye ve emniyet arasında kriz çıktığı öne sürüldü.

İddiaya göre savcılık, emniyetten, olay yerinde keşif yaptığı da öne sürülen Demirbaş’ın polis eşliğinde adliyeye getirilmesini talep etti. Ancak emniyet Demirbaş’ın adresinde bulunamadığı yanıtı verdi.

DEMİRBAŞ'IN İFADESİNİ YENİ SAVCI ALDI

Bunun üzerine dosyada ikinci bir savcı görevlendirilirken, olayın başından beri soruşturmaya bakan savcı ise izne ayrıldı. Yeni savcının dosyayı devralmasının ardından Demirbaş, bugün polis eşliğinde adliyeye getirildi. Demirbaş’ın ifadesi de yeni savcı tarafından alındı.

Dosya için yeni görevlendirilen savcı, “tetikçiyi Ankara dışına çıkardığı” öne sürülen Demirbaş hakkında tutuklama talep etmedi. Savcı, Demirbaş’ı “adli kontrol” talebiyle hâkimliğe sevk etti. Dosya üzerinden talebi değerlendiren nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği de Demirbaş’ı “adli kontrol” kararı vererek serbest bıraktı.