Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul merkezli operasyonla ilgili, "Şu anda bir soruşturma var, yargıya intikal etmiş bir konu var. Her konuda olduğu gibi bu konuda da peşin hükümlü olmak doğru değil" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda 2012 Yılı Kesinhesap Kanun Tasarısı'nın maddelerinin görüşmeleri sürüyor. Öğleden sonraki bölümde Başkanvekili Sadık Yakut'un yerine Meral Akşener oturdu.

MHP 'Lİ KALAYCI: O BAKANLAR İSTİFA ETMELİ

Tasarının 4. maddesi üzerinde söz alan MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, İstanbul merkezli operasyonda adı geçen bakanların istifa etmemelerini eleştirerek, "Bakanların delilleri karartmadığına kim güvence verebilir, görevlilere baskı yapmadıklarına kim teminat verebilir?" diye sordu.

"İstanbul Emniyet Müdürü ile bazı emniyet müdürlerinin görevden alınması sürece müdahale değil midir?" diyen Kalaycı, "Soruşturmada adı geçen bakanlar derhal istifa etmelidir. Yargıya müdahale edilmemelidir" dedi.

MALİYE BAKANI ŞİMŞEK: YOLSUZLUK YAPANIN ALLAH BELASINI VERSİN

Madde üzerinde söz alan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Eğitim ve Gençlik Hizmet Vakfı'na herhangi bir irtifak tesisinde bulunulmadığını, Hazine'den de bir satış gerçekleşmediğini bildirdi.

Sayıştay'ın denetim yaptığını, vergi uzlaşmalarını da denetlediğini söyleyen Şimşek, şunları kaydetti:

"(Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında yapıldı) diye bir şeyi tamamen hiçbir denetime, kurala, usule tabi değil diye burada sunmak, bunu yolsuzluklarla ilişkilendirmek, son derece yanlıştır. Kim yolsuzluk yaparsa, mutlaka cezasını görmeli. Hem Allah belasını versin hem de... Öbür dünyaya kalmaması lazım. Burada hukukun sonuna kadar üstüne gitmesi lazım. Kim yanlış yaparsa, kim olursa olsun, ismi, cismi, kim olursa olsun... Düne kadar deniliyordu ki 'hükümet var, her şeyi kontrol ediyor...' İşte gördük, polisler, savcılarımız çalışıyor. İddiaların tutarlı olması lazım."

''TAVRIM AÇIK VE NET''

4. madde üzerinde, milletvekillerinin, İstanbul merkezli operasyonla ilgili sorularını da yanıtlayan Şimşek, şunları söyledi:

"Emniyet müdürlerinin görev yerlerinin değiştirilmesi, görevden alınması tasarrufu tabi ki ilgili bakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Bu konuda açıklama yapıldı. Bunu yeterli bulursunuz ya da bulmazsınız. Yine Başbakan Yardımcımız bu süreçle ilgili bilgilendirme yaptı. Şu anda bir soruşturma var, yargıya intikal etmiş bir konu var. Her konuda olduğu gibi bu konuda da peşin hükümlü olmak doğru değil. Süreç sağlıklı bir şekilde yürümeli. Milletin bir kuruşu dahi şu veya bu şekilde, haksız bir şekilde kullanan, yiyen birileri çıkarsa, sonuna kadar cezalandırılmalıdır. Benim tavrımın ne olacağını soruluyor. Ben bunu açık ve net ifade ettim. Bazı arkadaşları çıktı' Siz sonradan Twitter'dan yalanladınız' dediler. Hayır. Twitter'dan cümlemin öncesini ve sonrasının dikkate alınmadığını, cımbızlandığını söyledim. Cümlemin öncesinde 'Yargıya intikal etmiş bir konudur. Dolayısıyla bu aşamada bizlerin yorum yapması, hüküm vermesi doğru değil' dedim. Siz bir önceki soruşturmalarda aynı şeyleri söylüyordunuz. Benim söylediğim şey de bu. Benim tavrımın ne olacağı açık ve nettir. Onun için bu konuda hiç tereddüdüm yok."

CHP 'Lİ KUŞOĞLU: RAPORLAR SANSÜRLENİP GÖNDERİLMİŞ

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, "Raporlar Sayıştay tarafından sansürlenip buraya gönderilmiştir. Eksik raporlardır. Bunlara Sayıştay raporu demek mümkün değildir" dedi.

VEKİLLERİN MECLİS'TEKİ AÇLIK GREVİ

HDP Eş Genel Başkanı, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, açlık grevinin üçüncü gününde olduklarını ifade etti.

Açlık grevini tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması için yaptıklarını anımsatan Kürkcü, "Bu açlık grevinin sonuca ulaşacağını umut ediyoruz. Çünkü ne dünyada ne Türkiye'de bu tutukluluğu makul gösterecek bir durum yok" diye konuştu. (Radikal)