Silvan’da sokağa çıkma yasağının ardından halk direnişe geçti

Gözden kaçırmayın

Belediye Başkanı Tanju Özcan'dan mültecilere ilanlı tehdit: Artık istenmiyorsunuz Belediye Başkanı Tanju Özcan'dan mültecilere ilanlı tehdit: Artık istenmiyorsunuz
Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yeniden “sokağa çıkma yasağı”nın ilan edildiği Mescit, Konak ve Tekel mahallelerinde polis saldırıları başladı.

Dün gece (17 Ekim) saatlerinden bu yana mahallelere girmeye çalışan ancak halkın direnişi ile karşılaşan özel harekat polislerinin panzer, kobra, akrep ve ural tipi zırhlı araçlarla başlattığı saldırılara karşılık halk sokaklara indi.

Sendika.org’da yer alan habere göre İlçeye polis takviyesi yapılırken, Mescit Mahallesi Azizoğlu Caddesi üzerinde bulunan ve halk tarafından barikat olarak kullanılan bir yakıt tankerine polisin ateş etmesi sonucu yangın çıktığı belirtildi.

Yangını söndürmek için olay yerine giden itfaiye ekiplerinin çatışmalardan dolayı yangına müdahale edemeden geri döndüğü öğrenildi.

Daha önce ilan edilen “sokağa çıkma yasağı”nın uzun sürmesinden dolayı endişe duyan yurttaşlar, gıda ve ekmek sıkıntısı yaşamamak için fırın ve marketlerin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Ayrıca ilçeye 30’a yakın Ford Ranger tipi araçların getirildiği ve araçların TOKİ’de bekletildiği iddia edildi.