Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bronşit hastası 2 yaşındaki Yunus Emre’nin, babasının faturaları ödeyememesinden dolayı evin elektriğinin DEDAŞ tarafından kesildiği ve oksijen maskesi çalışmadığından yaşamını yitirdiği iddia edildi.

DEDAŞ’ın borç yüzünden uyguladığı elektrik kesintisi sebebiyle 2 yaşında bir çocuğun hayatını kaybettiği iddiası üzerine HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Meclis’e soru önergesi verdi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Silvan’da 2 yaşındaki çocuğun soğuktan dolayı hayatını kaybettiğini belirterek, “Yerelden ve basından aldığımız bilgilere göre, Silvan ilçesi Cami mahallesinde ikamet eden Binen ailesinin 2 yaşındaki çocuğu Yunus Emre yaklaşık iki haftadır DEDAŞ’ın borç yüzünden uyguladığı elektrik kesintisi sebebiyle soğuk hava ve gerekli tıbbi tedavileri alamaması sonucu yaşamını yitirmiştir" dedi.

'YUNUS EMRE’NİN DURUMUNDAN HABERDAR MISINIZ?'

Özsoy’un, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplaması talebiyle Meclis'e sunduğu soru önergesi şöyle:

"1-Soğuktan ve yoksulluktan ölen Yunus Emre’nin durumundan haberdar mısınız?
2-Yunus Emre’nin ölmesine sebep olan yetkililer ile ilgili bir soruşturma başlattınız mı?
3-Son yıllarda bölgede yaşanılan elektrik kesintileri zaten yoksulluk içinde cebelleşen çok sayıda vatandaşı mağdur etmiştir. Bu konuda bir tedbir alacak mısınız?
4-Yoksa, yoksul vatandaşları özel elektrik şirketlerinin merhametine mi terk edeceksiniz?
5-Enerji bakanı olduğunuz ülkede, iki yaşında bir çocuğun uygulanan elektrik kesintisi yüzünden ölmesi konusunda ne hissediyorsunuz? Bu konuda bir sorumluluğunuz olduğunu düşünüyor musunuz?"