İngiltere’nin Yorkshire bölgesinde İşçi Partili milletvekili Jo Cox, silahlı saldırıda yaşamını yitirdi

İngiltere'de İşçi Parti milletvekili Jo Cox silahlı saldırıya uğradı. 

Seçim bölgesinde saldırıya uğrayan Cox, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

West Yorkshire Polis Müdürlüğü, Birstall semtinde yaşanan çatışmada iki kişinin yaralandığını bildirdi.

Sosyal medyada yer alan yorumlarda olayın bölgede büyük paniğe yol açtığı belirtilirken, çok sayıda polisin bölgede operasyon başlattığı ve 60'lı yaşlarda olduğu belirtilen saldırganın arandığı açıklandı.

​Yerel basın, olayda yaralanan iki kişiden birinin İşçi Partili milletvekili Jo Cox olduğunu duyurdu. Görgü tanıkları olayı ‘ciddi’ olarak nitelerken çatışmanın nedeii konusunda henüz net bir bilgi yok.

2015'te milletvekili seçilen 42 yaşındaki ​Cox'un daha önce insan hakları örgütü Oxfam için çalıştığı belirtiliyor.

KAMPANYALAR ASKIYA ALINDI

Gözden kaçırmayın

Sri Lanka Devlet Başkanı'ndan ekonomik kriz nedeniyle "uluslararası yardım" çağrısı Sri Lanka Devlet Başkanı'ndan ekonomik kriz nedeniyle "uluslararası yardım" çağrısı

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'ne mensup Cox, 23 Haziran'da yapılacak AB referandumunda ülkenin birlikte kalmasından yana kampanya yürütüyordu.

Cox, geçen günlerde İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'i eleştirmesiyle gündeme gelmişti. Corybn, saldırı sonrası yaptığı açıklamada, "büyük şok" yaşadığını söyledi.

İngiltere'de 23 Haziran'da gerçekleştirilecek AB referandumundan bir hafta önce düzenlenen saldırının ardından hem "Brexit" yanlıları hem de karşıtları, geçici olarak kampanya çalışmalarını askıya aldı.