Tutuklandıktan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yerine kayyum atanan DBP’li Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan hakkında, "örgüt üyesi olmak",18 kez "örgüt propagandası yapmak" ve 2 kez "kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek veya yönetmek" suçlarından 28,5 yıldan 111 yıla kadar hapis cezası talebiyle açılan davanın duruşması dün Siirt 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Avukatları, ailesi ve HDP yöneticilerinin hazır bulunduğu duruşmaya Bakırhan, Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Savcı, esas hakkındaki mütalaasında, Bakırhan’ın dosyadaki suçlamalardan cezalandırılmasını talep ederken; Bakırhan yaptığı savunmada, uzun süredir siyaset yaptığını belirterek, üzerine atılı suçları reddederek tahliyesini ve beraatını istedi.

Bakırhan’ın avukatları da müvekkillerine yöneltilen suçlamaların hukuksuz olduğunu belirterek, mahkemeden müvekkillerinin beraatına karar verilmesini talep etti.

 Avukatların savunmalarını tamamlamasının ardından mahkeme heyeti duruşmaya kısa bir ara verdi. Aranın ardından mahkeme heyeti, Bakırhan'a "örgüt üyesi olmak"tan 8 yıl 9 ay, "örgüt propagandası yapmak"tan ise 1 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası verdi. 

 ‘HAKSIZ BİR CEZA’

Bakırhan’ın avukatı Mesut Beştaş, müvekkiline yönelik suçlamaların, belediye başkanı sıfatıyla cenazelere tahsis ettiği araçlar ile cenazelere katılmak, basın açıklamaları ve genel merkez yöneticilerini karşılamak olduğunu belirterek, bu tür olayların bugüne kadar tek başına yargılama konusu yapılmadığını, ancak tüm bunların kabarık bir şekilde bir araya getirilerek dava konusunu yapıldığını söyledi.

 Mahkemenin verdiği cezanın bugüne kadar Türkiye hukuk düzleminde görülmemiş bir haksızlık olduğunu kaydeden Beştaş, mahkemenin hiçbir şeyi araştırma gereksinimi duymadan, emniyetin beyanlarını esas alarak davayı karara bağladığını kaydetti.

Emniyet beyanlarının araştırılmasına yönelik tüm taleplerinin mahkeme tarafından reddedildiğini kaydeden Beştaş, verilen kararın siyasi olduğunu ifade etti.