Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobani Davası'nın 3’üncü duruşması, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülüyor. Duruşmayı takip eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Kobani Davası’nda yargı eliyle siyasi intikam alındığını belirterek, dayanışmayı yükseltme çağrısı yaptı.

‘HEYET GÖREV ALMIŞ’

Mahkeme heyetinin “görev almış” edasıyla duruşmayı yönettiğini söyleyen Tanrıkulu, “Mahkeme heyeti avukatların reddi hakim talebini reddetti. Daha sonra mahkeme heyeti duruşmada ‘bir an önce bitirmemiz gerekiyor’ diyerek, kendisine verilen görevi hızla yerine getirmesi gerektiğini duyurdu. Bugün avukatların taleplerine karşı kullanılan üslup da adil yargılamayla bağdaşmıyor” dedi.

ADALET BAKANI’NA SESLENDİ

Kobani Davası’nda HDP’ye yönelik kapatma davasıyla bağlantılı yargı sürecinin işletilmeye çalıştığını belirten Tanrıkulu, bu yargılamanın ceza mahkemesi ilkelerinden uzak olduğunu belirtti. Tanrıkulu, Kobanê Davası’nın siyasi kaygılarla açıldığını ve yargının kullanılarak siyasi intikam alınmaya çalışıldığını sözlerine ekledi. Adil ve hakkaniyetli bir yargılama sürecinin olmadığına dikkat çeken Tanrıkulu, Adalet Bakanlığına seslenerek, “Bu yargılamanın kayıtlarını izlerse, nasıl bir yargı ortamıyla karşı karşıya olunduğunu ve kendisinin hangi yargılama ortamlarının bakanı olduğunu izleme fırsatı bulur” ifadelerini kullandı.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

HDP ile dayanışma içerisinde olduğunu dile getiren Tanrıkulu, “Ben buradan bütün yurttaşlarımıza, bu siyasi linç davasına karşı duyarlı olmalarını ve ilgiyle takip etmelerini istiyorum. Ayrıca herkes siyasetçilerin nasıl bir baskıyla karşı karşıya kaldığını ve hangi koşullarda siyaset yaptıklarını görmeli ve buna karşı dayanışmayı yükseltmeli” şeklinde konuştu. 

Kaynak: MA