ABD'de yargılanan Sezgin Baran Korkmaz'ın jürili seri duruşmalarının 30 Ekim 2023 tarihinde başlamasına karar verildi.

ABD hazinesini dolandırmak ve kara para aklamakla suçlanan SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz'ın ABD'de yargılandığı davanın duruşması 1 ay öne çekildi.

Bugün görülen duruşmada, Korkmaz'ın jürili seri duruşmasının tarihi belirlendi.

CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Sezgin Baran Korkmaz davasında jüriyle yargılamanın ne zaman başlayacağını söyledi.

Şule Aydın'ın Kayda Geçsin programında, "kara para aklama", "resmi belgede sahtecilik" ve "dolandırıcılık" suçlamalarından Washington'un talebiyle Avusturya'da tutuklanan, ardından da ABD'ye iade edilen SBK Holding'in patronu Sezgin Baran Korkmaz duruşmasına video konferans aracılığıyla katılan CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan'ın, Korkmaz duruşmasıyla ilgili aktardıkları paylaşıldı.

Korkmaz'ın jüriyle yargılanmasının 30 Ekim 2023'te başlanacağı, yaklaşık 3 hafta süreceği, hakimin söylediği üzere Savcılığın SBK ile ilgili dava dosyasına koyduğu 2 buçuk milyon adet belge olduğu ifade edildi.

İDDİANAMEDE NELER YER ALIYOR?

Korkmaz, ‘1 milyar dolarlık biodizel sahtekarlığına karıştığı, haksız bir şekilde vergi dairesinden teşvik olarak alınan parayı akladığı, para transferi dolandırıcılığı’ iddialarıyla suçlanıyor.

Adalet Bakanlığı, 2021 yılının nisan ayında hazırlanan iddianameye göre, Washakie Renewable Energy LLC şirketinin ortakları olan Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan tarafından Plymouth, Utah’ta biodizel üretildiği beyan edilerek 1 milyar dolardan fazla vergi iadesi alındığı, Korkmaz ve işbirliği yaptığı bu kişilerin vergi dairesini dolandırarak aldıkları teşvik gelirleriyle lüks evler ve çeşitli emlaklar satın aldıkları kaydedildi.

Korkmaz’ın, ABD Vergi Dairesi’nden (IRS) elde ettikleri yasadışı teşvik gelirleriyle Türkiye’de havayolu şirketi Borajet, ilaç firması Biofarma, şirketleri de satın aldıkları kaydedildi.

‘Sahtekarlık’ yoluyla elde edilen gelirlerin ayrıca, ‘Queen Anne’ isimli bir yat, Türkiye’de bir otel ve lüks villa ve apartman dairelerin satın alındığı kaydedildi. Bir villa ve daire satın almak için kullandıkları iddia edildiği belirtildi.

YAT SATILDI

Adalet Bakanlığı, 2021 yılının Temmuz ayında müsadere altına alınan ‘Queen Anne’ yatını ABD Bölge Hakimi Jill Parrish’in Ekim 2021 tarihli emri uyarınca bu yılın başlarında 10,1 milyon dolara satıldığı kaydedildi.

Korkmaz’ın Türkiye ve Avrupa’daki diğer şirketleri ve mal varlıkları için de ABD’nin müsadere edilmesi talebinde bulunduğu hatırlatıldı.

Şirin Payzın'dan, AKP'li Birinci'ye 'Çözüm Süreci' fotoğrafı yanıtı Şirin Payzın'dan, AKP'li Birinci'ye 'Çözüm Süreci' fotoğrafı yanıtı

Korkmaz’ın hakkında hazırlanan iddianameye göre, 2018 yılının başlarında Jacob Kingston ve Isaiah Kingston’ı, bazı üst düzey hükümet yetkilileri aracılığıyla federal soruşturmadan aleyhlerine açılan davalarından koruyabileceğini iddia ederek 6 milyon dolar dolandırdığı belirtildi.

Ayrıca Korkmaz’ın Kingston ve Termendzhyan’a karşı devam eden ceza davasında, federal ajanlara ‘yanlış beyanlarda bulunduğu, Termendzhyan tarafından kontrol edilen bir banka hesabına gönderilen yaklaşık 38 milyon dolarlık banka havalesi konusunda yetkililere yalan söylediğinin’ iddialar arasında yer aldığı belirtildi.