Şarkısı üzerinden hedef gösterilen Sezen Aksu’ya Zülfü Livaneli ve Şanışer gibi birçok isim destek verdi

Sanatçı Sezen Aksu'nun 2017 yılında çıkardığı ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ şarkısında geçen “Binmişiz bir alamete. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözleri iktidara yakın isimler tarafından hedef gösterildi.

AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen Milli Beka Hareketi Genel Başkanı Murat Şahin ise (Minik Cahil' diyerek hakaret ettiği Sezen Aksu'nun evinin önünde bu akşam eylem yapacaklarını "20:30’da kapındayız" diye duyurdu. 

Gözden kaçırmayın

Taksimetreler için yeni düzenleme Taksimetreler için yeni düzenleme

Birçok ünlü isim tepkilerin ardından Sezen Aksu’ya destek verdi. 

Zülfü Livaneli twitter hesabından şu ifadeleri kullandı:

"Sezen Aksu’ya şarkı sözlerinden dolayı bir linç kampanyası başlatıldı. Bu sözleri çarpıtanların, sanatla, kelimelerle, kültürle hiçbir ilgisi yok. Sanat deryasını, daracık siyaset pencerelerinden izleyip yorum yapıyorlar.

Cahil kelimesi halk şiirimizde, tecrübesiz genç, dünyayı görmemiş anlamında kullanılır. Neşet Ertaş’ın “Cahildim dünyanın rengine kandım” türküsünde olduğu gibi. Bir halk türküsünde 'Ergen kız, cahil oğlan/ İnkardan gelinir mi' denildiği gibi.

Sezen’in de Adem ve Havva’nın cennetten atılmalarına yol açan hatayı gençliklerine ve bilmemeye bağlayan sözlerinden, hakaret anlamı çıkarmak ilkel bir zorlamadır. Ve bu halkın bağrına bastığı Sezen Aksu’ya böyle haksız bir saldırı, saldıranı küçültür Sezen’i daha da büyütür."

Şanışer ise şunları yazdı: