HDP, eylül ayı içinde açıklanan çözüm deklarasyonu için illerde STK temsilcileriyle bir araya gelmeye devam ediyor. Demokrasiye çağrı buluşmaları kapsamında Van’da düzenlenen toplantıya HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, Tayip Temel, Murat Sarısaç, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede ve STK temsilcileri katıldı.

Temelli, “Bütün kesimleri demokrasi ittifakında buluşmaya çağırıyoruz. Demokraside ittifak, barış en büyük özlemimizdir” dedi.

Toplantıda konuşan Temelli, muhalefete eleştirilerde bulunarak, “Şu anda bizleri sorunla karşı karşıya bırakan iktidardır, mevcut zihniyettir. Bunun karşısında mücadele eden birçok çevre var ama sorun çözüm ve çözüm alternatifine gelince, çizilmiş çerçeveyi aşamayan, aslında devletin güvenliğini halkın güvenliğinin önüne koyan, devletin sürdürülebilmesi için mevcut alışkanlıklara sahip bir anlayış muhalefet cephesinde varlığını sürdürüyor” dedi. 

‘EŞİT YURTTAŞLIK TEMELİNDE YENİ BİR ANAYASA VAR ETMELİYİZ’

Temelli birlikte yaşamak için birlikte var edilecek bir sözleşmeye, anayasaya ihtiyaç olduğunu belirterek, “Kurulmuş olanı dayatan değil, yeni bir kuruluşu hedefliyoruz. Tüm mücadele alanlarında bunu davet ediyoruz. Birlikte yapalım diyoruz. Herhangi bir meseleyi ‘tek başıma çözerim’ diyorsan, çözülmez” dedi. İşe Kürt sorununu çözerek başlayacaklarını ifade eden Temelli, “Şimdi artık herkes konuşuyor: Nereden başlayacağız? Kürt sorununu çözerek başlayacağız. Buna itirazı olan yok ama nasıl çözeceğini bilen de yok. Hâlâ kurulmuş aklın yetkisiyle yaklaşan bir anlayış var. Eşit yurttaşlık temelinde yeni bir sözleşmeyi var etmenin zamanı gelmiştir” diye konuştu.