Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti eylemi 581’inci gününe girdi.

Anne ve oğlu sabah saatlerinde adliye binası önünde bulunan ve bir haftadır polisler tarafından demir bloklar ile ablukaya alınan “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” önüne gelerek nöbeti başlattı. Ferit Şenyaşar, polislerin kurduğu demir bariyerlere “Adalet” yazılı kağıtlar astı.

İKİ KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Şenyaşar ailesinin 14 Haziran 2021 tarihinde maruz kaldığı katliamlar, aynı gün ve devamı olmasına rağmen iş yeri ve hastane olarak ikiye ayrılmıştı.

Gizliliğin devam ettiği hastane dosyasında 4 yıl aradan sonra kamuoyu baskısı sonucu AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyi Celal Yıldız’ın da aralarında olduğu 4 kişi tutuklanmıştı. 2 Nisan 2021’de tutuklanan iki kişinin serbest bırakıldığı öğrenildi.

AKP’li Yıldız’ın yeğeni Osman Şah Yıldız, sosyal medya hesabından "delilleri karartmaktan" tutuklanan Müslüm Yıldız ve İbrahim Halil Şimşek’in tahliye edildiğini yazdı.

‘BU DÜZEN DEĞİŞECEK’

Polis bariyerleri önünde davada iki kişinin tahliye edilmesine dair konuşan Ferit Şenyaşar, şunları söyledi:

“Adalet Nöbeti 581'inci gününde. Adalet Bakanı çıkıp savcılara adaletten bahsediyor. Kapınızı kimseye kapatmayın diyor. Biz adliye önündeyiz, savcı bize kapısını kapatmış durumda. Bu adliye kime bağlı? Bununla ilgili bir açıklama bekliyoruz. Burada üstünlerin hukuku uygulanıyor. Kardeşim 4 yılı aşkındır tek kişilik hücrede. En son 4 kişi tutuklandı ama iki kişinin serbest kaldığı iddia ediliyor. Bu iki kişi neye dayanarak bırakıldı? Biri çıkıp bunu bize açıklasın. Bu düzen değiştiğinde davanın üstünü kapatmak isteyenler hesap verecek.”

URFA ADLİYESİ NEREYE BAĞLI?

Aile sosyal medya hesaplarından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Urfa Valisi Salih Ayhan’ı etiketleyerek, “Urfa Adliyesi Adalet Bakanlığına mı bağlı? Daha doğrusu Urfa Türkiye Cumhuriyeti’ne mi bağlı? 581 gündür adliye kapısında bekliyoruz. Başsavcı ile görüşmek istedik, karşılığı bu bariyerler oldu. Bu hukuksuzluğa ortak olanların yargılanacağı günler yakındır” mesajı paylaştı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı