Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021 tarihinde başlattığı Adalet Nöbeti 366'ncı gününde.

Anne ve oğlu sabah erken saatlerde Suruç ilçesinde bulunan evlerinden, Urfa Adliyesi önüne geldi. Aile, "Şenyaşar ailesi adalet köşesi" olarak adlandırılan alanda "İki evladımı ve eşimi hastanede katlettiler! Tek tutuklu yok! Üstünlerin talimatıyla bir oğlum 4 yıldır tek kişilik hücrede tutuklu. Oğlum için acil tahliye istiyorum. Şenyaşar ailesi için adalet herkes için adalet" yazılı pankart asarak nöbeti başlattı.

HAK SAVUNCULARI NÖBETE KATILDI

Adalet Nöbeti’nin birinci yıldönümü vesilesiyle aralarında demokratik kitle örgütleri, siyasi parti temsilcilerinin olduğu insan hakları savunucuları Şenyaşar ailesini ziyaret etti.

Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti’nin birinci yıldönümüne ilişkin hak savunucuları açıklama yaptı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü Ebru Günay HDP milletvekilleri Ömer Öcalan, Feleknas Uca, Ayşe Sürücü, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, tahliyesi engellenen tutuklular için Diyarbakır Barosu'nda Adalet Nöbeti tutan aileler, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları, İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa, Malatya, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mersin ve Adıyaman şubeleri ile Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır, Antep, Mersin ve Urfa Şubeleri, tüm bölge barolarından temsilciler ve yüzlerce yurttaş Şenyaşar ailesine destek vermek için Urfa Adliyesi önüne geldi.

ADALET KÜRSÜSÜ KURULDU

Şenyaşar ailesi için yapılan açıklamada Adalet Kürsüsü kuruldu. Kürsüde ilk olarak konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay Adalet Nöbeti'nin bir yılı geride bıraktığını söyledi.

İktidarın katilleri koruduğunu anlatan Günay, Emine Şenyaşar'ın bir yılda bütün zorluklara karşı nöbet eylemini sürdürdüğünü ifade etti.

Günay, "Bu nöbet artık milyonlarca insanın nöbeti, talepleri adalet talep eden herkesin talebi. Anne sistematik işkenceye maruz kaldı. Şenyaşar ailesi için adalet sağlandığında Türkiye’de gerçek adaletin geldiği zaman olacak. Maalesef hakim ve savcılar adaletten yana değil, katilleri koruyan bir pozisyonda. Aile ile birlikte nöbet tutacağız. Bir yıl değil kaç yıl olursa olsun gerçek adalet gelene kadar aile ile dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz" dedi. 

“KATİLLERE DAVA AÇAMAYANLAR ANNEYE DAVA AÇTI”

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Emine Şenyaşar'ın herkes için Adalet Nöbeti'nde olduğunu vurguladı. Adalet Saraylarının adaletsizlik dağıttığını dile getiren Aydeniz, katliamın üzerinden yaklaşık 4 yıl geçtiğini belirterek, "Hala davada bir dosya açılmamış ama anneye her gün dava açılıyor. Adalet, hukuk, eşitlik için çalışıyoruz diyenler, arkamızda bulunan sarayda oturanlar iktidar korkusundan bir dava açamadılar. Bu bize Türkiye'deki adaletsizliği açık bir şekilde gösteriyor. Anne ve Ferit'in duruşunu selamlıyoruz. Kürt sorununun demokratik yollar ile çözülmesi için biz ısrar ettikçe saldırılar ile karşılık veriliyor. Nasıl Emine anne geri adım atmadı ise bizde geri adım atmayacağız. Kürdistan ve Türkiye'ye adaleti demokrasi mücadelesi getirecek. Sonuna kadar ailenin yanında olacağız" şeklinde konuştu.

“KATLİAMI YAPANLARI TANIYORUZ”

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, "Büyük bir katliam yapıldı. Her zaman ailenin yanında olacağız. Bu katliamı yapanları iyi tanıyoruz, hesap verecekler. Sonuna kadar annenin arkasında olacağız" dedi.

ADALET ÇIĞLIĞI

Ailenin avukatı Bülent Duran, nasıl bir katliam ve hukuksuzluk yapıldığına tanıklık ettiklerini anlattı. Katliamı "Korkunç" olarak tanımlayan Duran, "24 Haziran'da düğmeye basıldı, iş yerinde saldırı oldu ve devlet hastanesinde devlet erkanının gözü önünde katliam yapıldı. Savcının ilk işi katliamda örgüt bağlantısını aradı. Fadıl Şenyaşar tutuklandı. Emine annenin çığlığı vahimdir. Bu ülkede iktidara yakın olanlar için yargı koruması var. Bizim çığlığımız adil ve tarafsız bir yargı yapılması içindir. Barolar bu dosyaya müdahil olabilir. Sadece ziyaret ederek aileye destek olmasınlar, direk sürece dahil olsunlar. Emine annenin çığlığı bir adalet çığlığıdır, bu çığlığa kulak vermek herkesin görevi" diye konuştu.

“ANNELER HERKES İÇİN ADALET İSTİYOR”

Barış Anneleri İnisiyatifi adına söz alan Diyarbakır Barosu'nda tutuklu çocukları için 121 gündür Adalet Nöbeti tutan Nazime Boltan, "Biz anneler olarak adalet istiyoruz. Sonuna kadar adalet istemeye devam edeceğiz. Çocuklarımız tutuklu, biz herkes için adalet istiyoruz" dedi.

ORTAK AÇIKLAMA

Adalet kürsüsü Özgürlük İçin Hukukçular Derneği'nin basın açıklaması ile devam etti. Açıklamayı dernek üyesi Serdar Tüm okudu.

Ailenin bir yıldır talep ettiği adaletin henüz sağlanmadığını belirten Tüm, "Adalet arayışı olan tüm kesimler olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. Hukuksuzluğun, adaletsizliğin yargı eliyle devam ettirildiği bu süreçte dayanışma içinde olmak çok değerli ve bir o kadar da umut vericidir" dedi.

 TALEPLER

Tüm, devamında taleplerini şu şekilde sıraladı:

Hastane dosyasındaki hukuksuzlukların, ihmalkarlıkların son bulmasını (hastane görüntülerinin çalınması ile ilgili tüm sorumlular hakkında derhal işlem başlatılması) soruşturma dosyasındaki gizlilik kararının kaldırılmasını, Fadıl Şenyaşar’ın yargılandığı davanın adil bir şekilde devam etmesi için derhal gerekli sürecin başlatılmasını talep ediyoruz.

Şenyaşar ailesinin adalet arayışı, Türkiye’deki hukuksuzluğun, cezasızlık politikasının sembolü olduğu kadar aynı zamanda çarpık ve tıkanmış olan hukuk mekanizmasına rağmen adaletten vazgeçmemenin, direnmenin ve mücadelenin de sembolüdür. Emine annenin sesi olmaya devam edeceğiz.  Hukuksuzluğa dur demek, bu zulmü sonlandırmak için buradayız."

“KORKMUYORUZ”

Daha sonra söz alan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, ailenin herkes için Adalet Nöbeti'nde olduğunu dile getirdi. Yeni göreve başlayan Adalet Bakanı'nın bu davayı aydınlatması gerektiğini vurgulayan Bozgeyik, "Gerçek, evrensel hukuk normları eşliğinde bir adaletin sağlanması için mücadeleyi devam ettirenin önemli olduğunu belirtiyoruz. Bütün engellemelere rağmen nöbeti sürdüren ailenin sonuna kadar yanında olacağız. Bu adalet mücadelesini birlikte yükseltmeliyiz. Bu mücadeleyi Türkiye haklarının ortak mücadelesi olarak görüyoruz. Adalet gerçekleşen kadar mücadele edeceğiz, Korkmuyoruz" dedi.

Kürsüde İnsan Hakları Derneği (İHD), TOHAV, Türkiye İşçi Partisi (TİP), CHP, HDP, Deva Partisi Urfa İl Örgütü, Urfa, Antep, Diyarbakır, Mardin ve Mersin barolarından yetkililer söz alarak ailenin adalet talebini dile getirerek, ailenin yanında olduklarını vurguladı.

FERİT ŞENYAŞAR: UMUDUMUZU YİTİRMEYECEĞİZ

Adalet Nöbeti'nin birinci yıl dönümü dolayısıyla yapılan eylemde konuşan Ferit Şenyaşar, "Her şeye rağmen biz umudumuzu yitirmeyeceğiz. Biz yaşamı ve adaleti uğruna ölecek kadar seviyoruz ve istiyoruz" dedi.

Yaşananların insanlığa karşı suç olduğunu vurgulayan Şenyaşar, “İnsanlığa karşı ne kadar kirlilik varsa üstünlerin elinde birikmiş, Urfa Adliyesini etkisi altına almıştır. Dosyamız Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nda. Dosya savcısı ile görüşmeye gittiğimizde hukuki olarak bize verecek bir cevapları olmadıkları için bizden kaçıyorlar” ifadelerini kullandı. 

 Şenyaşar’ın konuşması “Annelerin öfkesi katilleri boğacak” sloganları eşliğinde son buldu. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı