Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021 tarihinde başlattığı Adalet Nöbeti 365'inci gününde. Adliye binası önünde kesintisiz bir yıldır Adalet Nöbeti tutan Emine Şenyaşar, daha önce gözleri ile ilgili bir rahatsızlıktan kaynaklı Antep’te bir hastanede randevu aldığı için bugün Urfa Adliyesi önüne gelemedi. Randevuya giden anneye oğlu Ferit Şenyaşar eşlik etti. Adliye binası önünde nöbeti annenin kızı Perihan Yüzügüldü ile oğlu Mehmet Şenyaşar devraldı. Sabah erken saatlerde Urfa Adliyesi “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alana gelen abla-kardeş nöbeti başlattı. 

Bir yıla giren nöbete dair konuşan Mehmet Şenyaşar, nöbetin zorluklara rağmen bir yıla girdiğini belirtti. Annesinin daha önce alınmış bir randevu nedeniyle ağabeyi ile birlikte il dışına çıktığını söyleyen Şenyaşar, "Ben ve ablam nöbeti devam ettiriyoruz. Yarın nöbetin yıl dönümü, bütün insan hakları savunucularını yarın adliye önüne bekliyoruz. Bu nöbet adalet sağlanana kadar devam edecek. Biz herkes için adalet istiyoruz” diye konuştu. 

KADINLAR İÇİN ADALET 

Annesi yerine bugün nöbeti devr adlığını belirten Perihan Yüzügüldü ise, “Annem ve abim 365 gündür adliye binası önünde perişan oldular. Biz bir an önce adaletin sağlanmasını istiyoruz. Adalet yerini bulana kadar biz buradan ayrılmayacağız. Bütün herkese sesleniyoruz. Biz herkes için adalet istiyoruz, sadece adalet istiyoruz başka bir şey istemiyoruz. Annem kadınlar içinde adalet istiyor, bugün kadınlar günü kadınlar yarın annemi yalnız bırakmasın. Kardeşim (Fadıl Şenyaşar) 4 yıla yakındır suçsuz yere cezaevinde tutuluyor. Bu tutukluluk son bulsun” ifadelerini kullandı. 

DESTEK ZİYARETİ SÜRÜYOR

Aileye destek ziyaretleri de devam ediyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği nedeniyle Urfa’da bulunan sanatçı Nurcan Değirmenci ile etkinlikte sahne alacak müzisyenlerden oluşan bir heyet aileyi adliye binası önünde ziyaret etti. Mehmet Şenyaşar ve ablası Perihan Yüzügüldü, heyete aile olarak yaşadıkları ve Adalet Nöbeti’ne dair aktarımlarda bulundu. Ziyarette konuşan sanatçı Nurcan Değirmenci, ailenin bir yıldır “herkes için adalet” istediğini belirterek, “Ailenin mücadelesini destekliyoruz. Bir an önce çözüm için umudumuz var. Hiçbir şekilde umudumuzu yitirmedik. Bugün 8 Mart, Emine annenin mücadelesinin ışığında bugün kutlama yapacağız. Bu yıl 8 Mart’ı Emine anneye adıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: MA