Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Başkanı Mustafa Lentop, Lozan Anltaşması'nın 'süreli' ve içeriğinde 'gizli madde' olduğu iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

BirGün’ün aktardığına göre, Şentop, "Parlamentolarda oylanan uluslararası sözleşmelerde gizli bir hüküm olmaz. Lüzumsuz bir tartışma. Gizli bir madde yok” dedi.

Şentop, Antlaşma'nın süreli olduğu iddialarını ilk duyduğunda espri olarak algıladığını söyledi.

Lozan Antlaşması'nın süreli veya 100 yıllık bir anlaşma olmadığını, birçok ülkenin taraf olduğu bir anlaşma olduğunu vurgulayan Şentop, "Süre meselesi söz konusu değil, anlaşmada böyle bir şey yok. Gizli madde meselesi de hukukçular açısından tuhaf karşılanacak bir durum. Çünkü, bir anlaşma yapıldığı zaman bu anlaşma, o imzalayan ülkelerin parlamentolarına gelir, orada onaylanır" diye konuştu.

"ULUSLARARASI ANTLAŞMALARIN GİZLİ MADDESİ OLAMAZ"

Gizli olan bir hükmün parlamentoda onaylanamayacağını ifade eden Şentop, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kim bakacak, değerlendirecek de onay verilecek? Uluslararası anlaşmalarda gizli bir hüküm olamaz. Gizli hüküm denilen bir şey varsa anlaşma değildir; anlaşma metninden değildir zaten. Böyle bir şey yok. Süreli de değil, bir uluslararası anlaşmanın gizli maddesi de olamaz. Lozan'ın da yok."

Şentop, Lozan Barış Antlaşması'nın sık sık tartışılmasına ilişkin ise "Böyle eksantrik tarih yorumları yapanlar var; biraz dikkat çekici, sıra dışı. Ama bunun, özellikle hukukla ilgili bir olaysa söz konusu olan, hukuki realiteden kopmaması lazım. Bir uluslararası anlaşma, bu kadar çok ülkenin hükümetlerinin imzaladığı, meclislerine giden, oralarda görüşülen bir anlaşmanın gizli maddesi nasıl olabilir? Gizli madde olduğu iddia edilen şeyler varsa da bunlar anlaşma değildir, anlaşma hükmü olamaz. Bu gayet lüzumsuz bir tartışma" diyerek yanıt verdi.

CİMER Hukuk Müşavirliği de geçen yıl Lozan'la ilgili sorulan gizli hüküm sorusuna "Lozan Barış Antlaşması'nda gizli maddeler bulunmamakta olup, maden çıkartmamıza engel teşkil eden herhangi bir madde yer almamaktadır" diye yanıt vermişti.